• 2013-06-18

Wałęsa w kinach jesienią

4 października swoją premierę będzie mieć film Wałęsa Andrzeja Wajdy z Robertem Więckiewiczem i Agnieszką Grochowską w rolach głównych.

Kadr z filmu „Wałęsa” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Wałęsa” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Aktualizacja, 8 lipca 2013 r.: Film będzie wyświetlany w kinach pod tytułem Wałęsa. Człowiek z nadziei. 

Pełni energii, uradowani, zakochani. Ona w niebieskiej sukience do kostek, on w brązowym garniturze i adidasach. Dopiero po chwili widać, że to nie współcześni młodzi w strojach vintage, ale ucharakteryzowani na Danutę i Lecha Wałęsów – Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz. Rzut oka na sesję zdjęciową do plakatu filmu Wałęsa nie pozostawia wątpliwości, że w filmie będzie można zobaczyć Państwa Wałęsów w bardzo prywatnych sytuacjach.

Zdobywca Oscara – Andrzej Wajda, przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji, to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.

Po Człowieku z marmuru i Człowieku z żelaza film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. Wałęsa to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.

Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.

Wałęsa, reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Janusz Głowacki
Zdjęcia: Paweł Edelman
Występują: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Cezary Kosiński
Produkcja: Akson Studio
Dystrybucja: ITI Cinema
W kinach od 4 października 2013 r.

Dodaj komentarz