• 2013-06-18

Śląska Rzecz 2012

14 czerwca rozstrzygnięto ósmą edycję konkursu Śląska Rzecz, który organizuje Zamek Cieszyn przy wsparciu Design Silesia. Zgłoszone projekty były oceniane pod kątem innowacyjności, ale i użyteczności.

Laureaci konkursu „Śląska Rzecz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laureaci konkursu „Śląska Rzecz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szczęśliwie coraz mniej mamy takich przykładów, gdzie wzornictwo jest rozumiane jako dekoracja i z tego trzeba się cieszyć – komentowała prof. Czesława Frejlich, jurorka jury. I to jury zdecydowało przyznać nagrodę w kategorii produkt podestowi pożarniczemu PMT25D Skyline, wyprodukowanemu przez Inżynierię Samochodów Specjalnych Wawrzaszek z Bielska-Białej.

Czasy się zmieniają. Przyszedł okres wykorzystania dizajnu w produkcji. Liczy się nie tylko jakość wykonania, ale i wygląd. Już nawet służby ratownicze, czy wojsko chcą mieć pojazdy odróżniające się od dotychczas produkowanej szarzyzny

– mówił Piotr Wawrzaszek, odbierając nagrodę

W kategorii grafika użytkowa zwyciężyła seria publikacji prawniczych Przepisy 2012 i Aplikacja radcowska.

To była dla nas przygoda. Okazało się , że sztampę jaka kojarzy się z wydawnictwem prawniczym można oblec w formę, która się podoba, ułatwia zrozumienie i zachęca do czytania. To wystarczający powód, żeby się starać

– skwitował Andrzej Wiencek z Wydawnictwa Od.Nowa z Bielska-Białej

Książki zaprojektowali Agata Korzeńska i Paweł Krzywda, czyli Idee. Jest wiele różnych konkursów, ale ten jest wyjątkowy. Zdobyć Śląską Rzecz, gdy walczyło o nią tyle dobrych projektów, to wielki prestiż – podsumował Paweł Krzywda. Duet projektantów zdobył też nagrodę Zamku Cieszyn za serię etykiet A to dobre!, wdrożonych przez Szafran Maciej Szafraniec. Bez odwagi inwestora nie ma dobrego, wdrożonego dizajnu – podsumowało Idee. Bez projektantów, nie ma dobrego dizajnu – rewanżował się Maciej Szafraniec.

Nagrodę w kategorii usługa otrzymał Urząd Miasta Jaworzno oraz współpracująca z nim MS Design Pracownia Projektowa, czyli Maria Skotnicka i Agnieszka Czachowska. Nagrodzono Mój jest ten kawałek parku… – projekt modernizacji Parku Matejki w Jaworznie, który powstawał przy współudziale małych użytkowników tego miejsca. Ta nagroda utwierdza nas w przekonaniu, że obrałyśmy dobry kierunek. Dziękujemy miastu za otwartość i gotowość do podjęcia takiego wyzwania – mówiły projektantki.

W tej edycji specjalną nagrodę przyznał także konkursowy partner – Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego. Otrzymał ją Paged Meble i projektantka Jadwiga Husarska za krzesło Bumerango. Mam nadzieję, że firma utrzyma tą tendencję i tak obrany kurs. Będę się starała w tym pomagać – stwierdziła projektantka. Laureatom gratulowała, obecna na gali, Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego. Zamek to miejsce szczególne. Jego powstanie to jeden z pierwszych, jeszcze przedakcesyjnych projektów. W czym miałam swój mały wkład. Gdy dzisiaj widzę, co się tu dzieje, jestem szczęśliwa – stwierdziła.

Śląska Rzecz – wystawa pokonkursowa
14 czerwca – 27 lipca 2013 r.
Zamek Cieszyn

2 sierpnia – 1 września 2013 r.
Muzeum Śląskie
Katowice

Dodaj komentarz