SKM Zaspa Świeżo malowane

Projekt Świeżo malowane jest akcją organizowaną w przestrzeni miejskiej, w ramach Miejskich Znaków Kultury w Gdańsku, których pomysłodawcą jest Szymon Wróblewski – kierownik klubu Plama GAK.

SKM Zaspa „Świeżo malowane" (źródło: mat. prasowe)

SKM Zaspa „Świeżo malowane" (źródło: mat. prasowe)

Miejskie Znaki Kultury to legalne, ogólnodostępne dla odbiorców artystyczne działanie w przestrzeni miejskiej, nawiązujące do miejsca, w którym powstało lub do jego funkcji, na stałe z tym miejscem związane.

We wrześniu 2008 roku w zwyczajnym miejscu, codziennie odwiedzanym przez mieszkańców Gdańska, powstała jedyna w swoim rodzaju – kolorowa i intrygująca – plenerowa galeria sztuki. Zamierzeniem projektu było ożywienie przestrzeni miejskiej – w tym przypadku – przez wymianę poszycia ławek na nowe, przygotowane według autorskich pomysłów.

Kolejne edycje akcji organizowane są zawsze, gdy jest taka potrzeba. Ławki z biegiem lat niszczeją, co daje szansę nowym artystom na stworzenie swojego dzieła sztuki w przestrzeni miejskiej. Zaspa SKM Świeżo Malowane jest akcją otwartą dla każdego. W tym roku spośród kilkudziesięciu zgłoszonych projektów, organizatorzy wybrali sześć z nich, które zostaną zrealizowane na peronie SKM Zaspa, zastępując zniszczone ławki. W tym roku szansę otrzymali: Aleksandra Błaszczyk, Julia Dranicka, Joanna Marjak, Julia Wójcik (artystka zrealizuje 2 projekty) i Rafał Skwierawski. Dodatkowo swoją ławkę przemaluje Seikon, czyli Robert Rączka.

Oficjalne otwarcie planowane jest na czerwiec 2013 r., natomiast galeria funkcjonuje nieprzerwanie od 2008 roku i można ją zwiedzać codziennie o dowolnej porze.

SKM Zaspa Świeżo Malowane
od 21 czerwca 2013 roku

Dodaj komentarz