• 2013-06-17

Komedia Russendisko od lipca w kinach

Od 19 lipca w na ekranach kin pojawi się komedia w reżyserii Olivera Ziegenbalga pt. Russendisko.

„Russendisko”, plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Russendisko”, plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Russendisko to brawurowa komedia w rytmie rosyjskiego disco o miłości, przyjaźni, marzeniach i poszukiwaniu szczęścia oraz spełnienia. To połączenie Good Bye Lenin i Amelii, wypełnione młodzieńczą energią i entuzjazmem. Pełne radości i humoru orzeźwiające spojrzenie na początek lat. 90.

Zmęczony komunizmem świat budzi się do życia. Jest lato 1990 roku i niedawno upadł berliński mur. Trzej przyjaciele z Moskwy – Vladimir, Misza i Andriej przyjeżdżają do niemieckiej stolicy. Jest w nich wiele wiary i pozytywnej energii mimo problemów z uzyskaniem karty stałego pobytu i brakiem pieniędzy. Pragną tego, co każdy chłopak w ich wieku, czyli chcą być gwiazdami rocka, poznawać piękne kobiety i imprezować do bladego rana. Snując marzenia, palą ogromne ilości papierosów i wypijają mnóstwo piwa. To ostatnie zajęcie nieoczekiwanie staje się ich pierwszym krokiem do sukcesu. Sprzedają zebrane puszki a uzyskane pieniądze inwestują w rozprowadzanie papierosów i alkoholu. Prawdziwy przełom w ich życiu następuje, gdy postanawiają otworzyć klub nocny z rosyjską muzyką disco, który z miejsca staje się ulubioną rozrywką Berlińczyków.

Scenariusz filmu powstał na podstawie cyklu bestselerowych opowiadań Wladimira Kaminera wydanych w 2000 roku. Trudne zadanie zebrania wielu wątków w spójną opowieść powiodła się na tyle, że Kaminer miał wykrzyknąć po obejrzeniu obrazu: Dokładnie tak to było. Dynamizm filmu podkreślają zdjęcia – barwny kalejdoskop zmieniających się planów i ujęć, nasyconych kolorami. Ich autorem jest Tetsuo Nagata – wielokrotnie nagradzany autor zdjęć m. in. do filmów Istota, Bazyl. Człowiek z kulą w głowie czy Niczego nie żałuję. Edith Piaf.

Olibier Ziegenbald (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Olibier Ziegenbald (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Oliver Ziegenbalg urodził się w 1971 roku w w Böblingen, w Niemczech. Po ukończeniu studiów z zakresu biznesu oraz sztuki filmowej, przeniósł się do Berlina. Jego pierwszymi sukcesami były scenariusze z 2008 roku; pierwszy do filmu 1 1⁄2 rycerza z 2008 roku z udziałem i w reżyserii Tila Schweigera, drugi – komedia wojenna U-900. Jest również głośnego filmu pt. Przyjaźń! (w którym zagrała Alicja Bachleda-Curuś). Russendisko to jego reżyserski debiut.

Russendisko
Reżyseria: Oliver Ziegenbalg
Obsada: Matthias Schweighöfer, Friedrich Mücke, Christian Friedel
Dystrybutor: Vivarto
W kinach od 19 lipca 2013 r.

Dodaj komentarz