• 2013-06-17

XVII Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Już po raz XVII w czerwcu i lipcu Opera Krakowska zaprasza wszystkich melomanów, miłośników muzyki operowej i baletu na Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

XVII Letni Festiwal Opery Krakowskiej (źródło: mat. prasowe)

XVII Letni Festiwal Opery Krakowskiej (źródło: mat. prasowe)

Tegoroczna edycja festiwalu przypada na obchody roku verdiowskiego, dlatego podczas Festiwalu zaprezentowane zostaną opery tego kompozytora: TrubadurTraviata, w której partię tytułową wykona Edyta Piasecka-Durlak i Rigolettogdzie w głównych partiach wystąpią Katarzyna Oleś-Blacha i Leszek Skrla. Jubileusz uświetni także koncert Arie Oper Świata – Viva Verdi!, który już tradycyjnie odbędzie się w zabytkowej scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu. Podczas koncertu artyści wykonają m.in. fragmenty oper – Taviaty, Rigoletta, AidyNabucco oraz Trubadura.

Na wawelskim dziedzińcu odbędzie się również gala baletowa Grand Pas…! Będzie to już czwarta edycja gali, tradycyjnie z udziałem najwybitniejszych polskich solistów oraz gości z całej Europy. Wystąpią soliści Opery Narodowej Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie oraz Polski Balet Narodowy Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie. Program uzupełni Zespół Baletu Opery Krakowskiej. Także na Wawelu soliści, Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej wykonają oratorium Carmina Burana C. Orffa. Grono wykonawców uzupełni Balet Opery Krakowskiej i inne zaproszone zespoły.

Podczas festiwalu gościnnie wystąpi Polski Balet Narodowy. Zaprezentuje on Obsesje – czyli wieczór baletowy w trzech częściach. Otworzy go suita z pełnospektaklowego baletu Krzysztofa Pastora Kurt Weill, następnie artyści zatańczą wersję Święta wiosny izraelskiego choreografa Emanuela Gata, a na koniec zobaczymy poruszającą grę nastrojów i emocji w dynamicznym balecie Moving Rooms Krzysztofa Pastora.

Program festiwalu dopełni spektakl baletowo-operowy Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Glucka, który przygotował Giorgio Madia.

XVII Letni Festiwal Opery Krakowskiej
od 8 czerwca do 5 lipca 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz