• 2013-06-17

Malarskie Impresje w Galerii Sztuki Platon

Od 8 czerwca w Galerii Sztuki Platon we Wrocławiu można oglądać wystawę zbiorową pt. Impresje.

Autor pracy: Andrzej Borowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Andrzej Borowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Impresje to symboliczny ukłon w stronę tradycyjnego malarstwa. Jest to egzotyczna podróż, pozwalająca na zdystansowanie się od pędzącej rzeczywistości, w którą zabierze nas czwórka polskich artystów, odnajdująca inspiracje w malowniczych południowoeuropejskich krajobrazach: Andrzej Borowski, Artur Kardamasz, Tomasz Klimczyk i Halina Nowicka.

Tytuł ekspozycji nawiązuje do próby oddania zmysłowych, ulotnych momentów – impresji, które interpretowane są przez zaproszonych twórców w sposób niedosłowny, wręcz oniryczny. Natura, widziana ich oczami, przepełniona jest kolorem, światłem i pewną błogością, silnie oddziałującą na wyobraźnię odbiorcy. Pejzaż, należący do klasycznych tematów malarskich, stanowi punkt wyjścia do wyeksponowania nastrojowych zaułków i urokliwych uliczek, przeplatających się z bujną roślinnością. Uwiecznione fragmenty nadmorskich miasteczek, skalnych wybrzeży i malowniczych ogrodów wprowadzają w aurę spokoju i beztroskiego klimatu. Pozornie znajome kadry przywołują na myśl idylliczną scenerię z pogranicza jawy i snu.

Autor pracy: Tomasz Klimczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Tomasz Klimczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Borowski urodził się w Żywcu w 1969 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1994 roku. Jest autorem polichromii dla kościoła św. Rodziny w Piekarach Śląskich. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Nowej Zelandii. Artysta brał udział w licznych wystawach zbiorowych i plenerach malarskich w Polsce, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Targach Sztuki Gent Lineart ’95 w Gandawie, SIAC ’95 w Strasbourgu, Art Strasbourg ’96, Gent Lineart 2008 w Gandawie.

Artur Kardamasz urodził się w 1968 roku. W latach 1988-1994 studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni profesora Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego i profesora Stanisława Kortyki. Dyplom z malarstwa obronił w 1995 roku. Uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne i rysunek. Artysta uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, bierze udział w plenerach malarskich oraz aukcjach charytatywnych. W 1999 roku otrzymał wyróżnienie w polskiej edycji Światowego Konkursu Malarskiego Firmy WINSOR & NEWTON. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum w Wałbrzychu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Tomasz Klimczyk urodził się w 1967 roku w Krakowie, studiował na Wydziale Grafiki AKADEMII Sztuk Pięknych w Krakowie gdzie uzyskał dyplom w 1994 roku. Malarstwo studiował w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. W 1994 roku otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Pejzaż w malarstwie współczesnym. W 2003 i w 2009 roku otrzymał wyróżnienie honorowe w ogólnopolskim konkursie Triennale z martwą naturą. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce, USA, Chorwacji, Czechach, Francji, Holandii, Słowacji, Niemczech, Anglii, Japonii.

Halina Nowicka ur, w 1959 roku. W1985 ukończyła ASP w Łodzi. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Wiesława Garbolińskiego i projektowanie ubioru w pracowni prof. Finkszteina. W 1997 roku otrzymała I nagrodę w ogólnopolskim konkursie malarskim Triennale Martwej Natury w Sieradzu. Brała udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, USA, Francji, Holandii, Czechach.

Impresje
Wystawę można oglądać od 8 czerwca do 13 lipca 2013 roku
Galeria Sztuki Platon
ul. Krupnicza 13
Wrocław

Dodaj komentarz