• 2013-06-15

Kino japońskie według Skolimowskiego

Od 16 do 20 czerwca w warszawskim Kinie Kultura potrwa Przegląd Filmów Japońskich, do którego selekcję przeprowadził Jerzy Skolimowski.

Przegląd Filmów Japońskich w Kinie Kultura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd Filmów Japońskich w Kinie Kultura (źródło: materiały prasowe organizatora)

9 filmów. Klasyka i współczesność. Selekcja – Jerzy Skolimowski. W dniach 16-20 czerwca 2013 w warszawskim kinie Kultura odbędzie się Przegląd Filmów Japońskich. W jego uroczystym otwarciu weźmie udział Akie Abe – małżonka premiera Japonii. Organizatorami prezentacji japońskiej kinematografii są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Skopia Film.

W zeszłorocznym rankingu 100 najlepszych filmów wybranych przez reżyserów z całego świata, opublikowanym przez magazyn Sight & Sound Brytyjskiego Instytutu Filmowego (BFI) pierwsze miejsce zajęła Tokijska opowieść Yasujiro Ozu, co jest przykładem międzynarodowej opinii na temat klasycznego kina japońskiego. Wielu twórców filmowych wymienia Akirę Kurosawę jako filmowca, którego darzą największym uznaniem.

Jednym z nich jest Jerzy Skolimowski, reżyser Czterech nocy z Anną, za które otrzymał nagrodę specjalną jury na XXI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio w 2008 r. Skolimowski w zeszłym roku złożył swą szóstą wizytę w Japonii jako dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu Polskiego 2012, który odbył się w Tokio, Osace, Nagoi i Kioto.

Jerzy Skolimowski, który interesuje się nie tylko japońskim kinem, ale także innymi aspektami kultury tego kraju – malarstwem, kaligrafią, kuchnią oraz samym miastem Kioto – zaczął skłaniać się ku idei zaprezentowania szerokiego spektrum kultury japońskiej w Polsce poprzez organizację festiwalu kina japońskiego.

Znakomitą okazją do zorganizowania Przeglądu Filmów Japońskich stała się tegoroczna czerwcowa wizyta premiera Japonii Shinzō Abe podczas szczytu szefów rządów Grupa Wyszehradzka-Japonia w Warszawie (16-17 czerwca). Dzięki czemu w uroczystym otwarciu Przeglądu weźmie udział Akie Abe – małżonka premiera.

Poza klasycznymi arcydziełami, nacisk położono na prezentację filmów z XXI wieku, np. adaptacji powieści Haruki Murakamiego (Norwegian Wood), którego Jerzy Skolimowski uważa za najbardziej znanego Japończyka w Polsce. Widzowie Przeglądu zobaczą także: przebój kinowy oparty na komiksie (Notatnik śmierci), wojenną historię z Davidem Bowie w jednej z głównych ról (Wesołych Świąt, pułkowniku Lawrence), film animowany (O dziewczynie skaczącej przez czas), a także dokument przedstawiający wielkie trzęsienie ziemi we wschodniej Japonii (I zamieszkam wśród przodków). Nie zabraknie też klasyki: Tokijska opowieść (reż. Yasujirô Ozu), Straż przyboczna (reż. Akira Kurosawa) i Kobieta z wydm (reż. Hiroshi Teshigahara).

Przegląd Filmów Japońskich rozpocznie niezwykłe wydarzenie – specjalna projekcja obrazu Pacchingi! Kiedyś zwyciężymy, po której odbędzie się spotkanie z reżyserem Kazuyuki Izutsu. Spotkanie poprowadzi Tomasz Raczek.

Imprezą towarzyszącą jest wystawa malarstwa Jerzego Skolimowskiego Ślady Tokio, której wernisaż odbędzie się w tym samym dniu co inauguracja Przeglądu (16 czerwca 2013), o godzinie 19.00 w Galerii Skwer, Krakowskie Przedmieście 60A (vis á vis kina Kultura).

Przegląd Filmów Japońskich w Polsce 2013 jest projektem związanym z Przeglądem Filmu Polskiego 2013, który, poczynając od listopada, odbędzie się w kilku japońskich miastach, w tym w Tokio.

Przegląd Filmów Japońskich
16-20 czerwca 2013
Kino Kultura
Warszawa

Dodaj komentarz