• 2013-06-15

Marlena Kudlicka między przestrzenią a językiem w Berlinie

Od 21 czerwca w Galerii Żak | Branicka w Berlinie można oglądać wystawę prac Marleny Kudlickiej pt. the weight of 8.

Autorka prac: Marlena Kudlicka © Marlena Kudlicka | courtesy Galerie ŻAK | BRANICKA, Berlin 21/06/2013 - 31/08/2013

Autorka prac: Marlena Kudlicka © Marlena Kudlicka | courtesy Galerie ŻAK | BRANICKA, Berlin 21/06/2013 - 31/08/2013

Specjalnie do przestrzeni galerii artystka zaprojektowała trzy nowe rzeźby tworzące razem narrację, do której kluczem jest tytuł ekspozycji. The weight of 8 to opis zależności między przestrzenią a językiem. Pierwszym z elementów projektu the weight of the 8 jest instalacja wykonana z metalowych liter i cyfr. Wygląda jak powiększona proporcjonalnie do wysokości pomieszczenia kartka papieru DIN A4, na której na skutek błędu w kodowaniu wszystkie znaki rozsypały się tworząc abstrakcyjną kompozycję wizualną. Drugi element to wisząca w przestrzeni rzeźba, powstała na podstawie dokładnych obliczeń wymiarów galerii.

To rodzaj abstrakcyjnego algorytmu, który wizualizuje działania matematyczne bez opisywania ich znakami i cyframi. Rzeźba ta wykonana jest z różnej grubości stalowych elementów opartych na zasadzie kontrapunktu: ciężar jednych elementów odprowadzany jest na zewnątrz przy pomocy innych. Łącznikiem miedzy nimi jest obiekt ze stali, który posiada dwa znaczenia. Pierwsze wynika z matematyki (obliczeń statycznych) gdyż obiekt ten ma kształt powiększonego dwuteownika – nośnego elementu konstrukcyjnego wprowadzonego powszechnie do architektury przez Miesa van der Rohe. Drugie znaczenie wynika z języka: w przekroju obiekt ten jest po prostu dużą literą I i nosi konkretne znaczenia semantyczne (w języku polskim i, w języku angielskim ja, rzymska cyfra 1).

Wszystkie elementy instalacji bazują na relacji liter, cyfr, interpunkcji oraz materii i jej ciężaru. I wszystko jest tu ważne: rodzaj i grubość materiału, wykończenie. Nawet kolor wywodzi się z działań matematycznych. Jaki ciężar (optyczny) i jaki kolor ma zatem tytułowa ósemka? Aby to obliczyć wystarczy przeczytać na głos tytuł-równanie: o wyniku decyduje litera w obecna w jednym, a nieobecna w drugim słowie. W relacji 50% czerni do bieli otrzymujemy szarość.

Kudlicką szczególnie fascynuje relacja między precyzją a błędem: jej rzeźby wykonane są z jubilerską precyzją, ale jednocześnie w proces ich powstawania wkalkulowany jest błąd. Wynikiem tej relacji – i głównym tematem ekspozycji – jest balans: nie tylko np. między cyfrą a słowem, lub wymiarem a barwą, ale też balans ciężarów. Konstrukcja jej rzeźb oparta jest na obliczeniach statyki, dlatego rzeźby te zdają się unosić w powietrzu; gdy je oglądamy wątpimy w grawitację lub przechodzimy obok nich na palcach.

Marlena Kudlicka, the weight of 8
Wernisaż: 21 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2013 roku
Galeria Żak | Branicka
Lindenstr. 35
Berlin

Dodaj komentarz