Street Art na Nadodrzu czyli Krzyk Murali

Ponad 60 zdjęć nadodrzańskich grafitti, murali oraz szablonów będzie można oglądać od 15 do 30 czerwca podczas wystawy plenerowej Street art na Nadodrzu, zorganizowanej przez wrocławski Klub Pod Kolumnami we współpracy z Galerią BWA. Wydarzenie odbywa się w ramach Święta Wrocławia.

Siłosy przy kanale odrzańskim, fot. Krzysztof Czartoryski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Siłosy przy kanale odrzańskim, fot. Krzysztof Czartoryski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na ośmiu wielkoformatowych standach, które staną w centralnym punkcie Placu św. Macieja, zaprezentowany zostanie pełen przekrój śródmiejskiego street artu. Podczas sobotniego wernisażu (15 czerwca) pojawią się m.in.: Sławek ZBOK Czajkowski – jeden z najbardziej znanych polskich twórców murali, który da próbkę swoich umiejętności, zaś słowo wstępne wygłosi wybitny znawca i komentator zjawisk kultury dr Bogusław Bednarek.

Wystawa plenerowa Street art na Nadodrzu prezentuje spontaniczną sztukę ulicy: przede wszystkim graffiti i murale. Głównym celem ekspozycji jest pokazanie street art’u nie tylko jako zjawiska społecznego i formy aktywności twórczej młodych ludzi, ale przede wszystkim jako sposobu szczególnego dialogu młodego pokolenia Nadodrza.

Wystawę tworzą zbiory pochodzące z dwóch źródeł. Zdecydowana większość zdjęć pochodzi z archiwum pomysłodawcy wystawy – Krzysztofa Czartoryskiego, etnologa, amatora fotografii dokumentalnej oraz, jak sam siebie określa, włóczykija. Jedną z jego pasji jest bieżąca obserwacja i próba zatrzymania zmieniającej się rzeczywistości. Na co dzień jest mieszkańcem Nadodrza i od wielu lat dokumentuje przejawy śródmiejskiej sztuki ulicy.

Uzupełnieniem zdjęć Krzysztofa Czartoryskiego są fotografie pochodzące ze zbiorów galerii BWA we Wrocławiu. Ta część ekspozycji stanowi dokumentację projektu Breakin’ the Wall, który odbył się w ramach kolejnych edycji wystawy OUT OF STH prezentującej szeroko rozumiany urban art (wystawy odbyły się w 2008, 2010 i 2012 r.), organizowanej przez galerię BWA we Wrocławiu.

Kurator wystawy i autor tekstów: Tatiana Hołownia

Street Art na Nadodrzu czyli Krzyk Murali
Wernisaż: 15 czerwca 2013 roku, godz. 14.00
Wystawa potrwa do 30 czerwca 2013 roku
Placu św. Macieja
Wrocław

Dodaj komentarz