• 2013-06-14

Średniowiecze da się lubić!

15 i 16 czerwca w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa rusza tegoroczna edycja imprez pod wspólnym hasłem Średniowiecze da się lubić.

Plakat wydarzenia (źródło: mat. prasowe)

Plakat wydarzenia (źródło: mat. prasowe)

Jak co roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało dla miłośników kultury i obyczajowości wieków średnich szereg atrakcji. W tym roku Muzeum zaprasza do Barbakanu, na Mury Obronne, do Wieży Ratuszowej i Pałacu Krzysztofory. W programie przygotowano atrakcje dla małych i dużych uczestników, m.in. detektywistyczną grę miejską, jarmark średniowieczny, gdzie można pobrać naukę cechową i skosztować jarmarcznych przysmaków albo spotkać się z katem i przedstawicielami innych średniowiecznych rzemiosł, a także przedstawienia teatralne, warsztaty bronioznawcze, pokazy i naukę dawnych tańców.

Poprzez projekt Średniowiecze da się lubić organizatorzy chcą ukazać inne oblicze wieków średnich, dalekie od stereotypowego postrzegania tej epoki jako czasu ciemnoty i zabobonu. Przygotowany program wydarzeń kierowany jest do odbiorców w różnym wieku i o różnym poziomie wiedzy na temat tej epoki. Każdy znajdzie w nim interesującą dla siebie część: od zabawy i rozrywki, która ma za zadanie zachęcić i prowadzić do dalszych poszukiwań, po debatę z udziałem wybitnych uczonych.

Wydarzenia ukoronuje wspomniana debata, która odbędzie się 3 października 2013 w Rynku Podziemnym. Jej uczestnikami będą ksiądz biskup prof. Grzegorz Ryś oraz prof. Karol Modzelewski, znani i cenieni historycy – mediewiści, którzy przedstawią nam średniowieczne dziedzictwo z dwóch różnych perspektyw: kultury ludów spoza rzymskiego granicy imperium rzymskiego (barbaricum), oraz powstałej na gruzach zachodniej części cesarstwa (christianitas). Temat tożsamości jest w dzisiejszej Europie bardzo aktualny, choć wzbudza ogromne kontrowersje i nieporozumienia.

Spotkania odbędą się 15–16 czerwca, 13–14 lipca, 17–18 sierpnia, 14–15 września 2013.

Średniowiecze da się lubić!
15 i 16 czerwca, 13 i 14 lipca, 17 i 18 sierpnia, 14 i 15 września 2013 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Kraków

Dodaj komentarz