• 2013-06-14

Ewa Doroszenko o Fałszywych wspomnieniach w Wozowni

Od 14 czerwca w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu można oglądać wystawę prac Ewy Doroszenko pt. Fałszywe wspomnienia.

Ewa Doroszenko, „Fałszywe Wspomnienia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Doroszenko, „Fałszywe Wspomnienia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W jednej z małych przestrzeni Wozowni artystka zaaranżuje swój projekt: instalację fotograficzno-malarską, która w zależności od specyfiki konkretnego miejsca może przyjąć różny kształt.

Fałszywe wspomnienia to projekt badający i ilustrujący pamięć człowieka poprzez pryzmat jego lęków, niepokojów i snów. Autorka odnosząc się do rzeczywistości, własnych fascynacji, marzeń i wspomnień konstruuje tajemniczy świat, który wciąga oglądającego w teatr iluzji. Prezentowane prace stanowią notacje działań destruktywnej siły pamięci i niezwykłej mocy wyobraźni. Eksperymentalne fotografie w alegoryczny sposób przedstawiają fascynujący proces zacierania wspomnień o minionych zdarzeniach i miejscach, automatycznie zachodzący w ludzkim umyśle. Ukazują momenty, w których samoistnie dokonują się nieodwracalne przeobrażenia zapamiętanych historii.

Rozciągnięty w czasie proces przekształcenia rzeczywistości, utrwalony został w następujących po sobie fazach. Istotnym aspektem projektu jest wykorzystanie natury jako elementu współtworzącego dzieło. W pracach zawarty został zapis działania naturalnej siły – ognia trawiącego wnętrza opustoszałych budynków czy niszczącego ślady dawnej historii. Dzięki użyciu autorskich technik plastycznych, obraz fotografii został zdeformowany, a jego struktura w swoisty sposób okaleczona. Odpowiednio ukierunkowany przypadkowy charakter żywiołu umożliwił przełożenie na język fotografii nieuchwytnego działania ludzkiej pamięci.

Ewa Doroszenko

Ewa Doroszenko, „Fałszywe Wspomnienia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Doroszenko, „Fałszywe Wspomnienia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Doroszenko jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu; dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jana Pręgowskiego obroniła w 2008 roku, dodatkowo aneks z fotografii. W 2012 ukończyła studia doktoranckie w tejże uczelni i zdobyła tytuł doktora w zakresie sztuk plastycznych. Stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury w 2011 i 2013 roku. W ostatnich latach zorganizowała kilkanaście wystaw indywidualnych, uczestniczyła w pokazach zbiorowych i festiwalach sztuki w kraju i za granicą. Jest autorką cykli fotograficznych i projektów artystycznych, m.in. współautorką (wraz z Jackiem Doroszenko i Rafałem Kołackim) audiowizualnego projektu Tonopolis w toruńskim CSW.

Ewa Doroszenko, Fałszywe wspomnienia
Wernisaż: 14 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 14 lipca 2013 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz