• 2013-06-14

Eva Kešnerová o czarze niechcianego

Od 7 czerwca w Galerii Korytarz w Jeleniej Górze można oglądać wystawę prac Evy Kešnerovej pt. Czar niechcianego.

Autorka pracy: Eva Kešnerová (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Eva Kešnerová (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl Czar niechcianego powstawał przez 4 lata poprzez fotografowanie popiołów w różnych fazach ich krzepnięcia. Na estetyczny efekt miała wpływ pora roku, światło dnia, ilość wody i substancji oraz komputerowo podwyższony kontrast fotografii. Dzięki temu tworzywu mam możliwość zapisu jednej fazy jego życia czyli jego doczesnego istnienia i przemijania.

Eva Kešnerová, Czar niechcianego – skąd się wziął popiół w przypadku autorki? Czy jest to popiół spalonych stołów, z których jedli ludzie lub krzeseł, na których siedzieli, albo łóżek, na których spali. Wszystko to może dotyczyć nie tylko historii istnienia czystej materii, ale również historii ludzi, którzy w niej istnieli i to jest istotą fotografii.

Wojciech Zawadzki

Eva Kešnerová urodzona w Trutnovie w roku 1963. Obecnie pracuje z osobami niedowidzącymi. Jest członkiem Spolku podkrkonošských výtvarníků (Stowarzyszenia Artystów Podkarkonoszy) już od jego założenia. W latach 90. minionego stulecia jako samouk zajmowała się tkaniną artystyczną. Przed siedmiu laty zaczęła systematycznie fotografować. W roku 2008 ukończyła studia fotograficzne w Hradcu Kralove pod kierunkiem docenta Josefa Ptáčka i magistra Ivo Gila. Na jej twórczość wywarł wpływ szczególnie Josef Ptáček, były wykładowca praskiego FAMU.

Eva Kešnerová, Czar niechcianego
Wystawę można oglądać od 7 czerwca do 30 lipca 2013 roku
Galeria Korytarz
ul. Bankowa 28/30
Jelenia Góra

 

Dodaj komentarz