• 2013-06-14

Woronowicz i Grochowska w Basenie

11 czerwca rozpoczęły się zdjęcia do filmu Basen Krzysztofa Pawłowskiego – nowej trzydziestki Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Adam Woronowicz w filmie „Basen” (źródło: materiały prasowe)

Adam Woronowicz w filmie „Basen” (źródło: materiały prasowe)

Główne role w krótkometrażowym filmie zagrają Adam Woronowicz i Agnieszka Grochowska.

Basen to filmowa opowieść o opresyjności miasta. Bohaterem filmu jest Karol Selznik (Adam Woronowicz) – 43-latek na co dzień pracujący w jednej z warszawskich korporacji. Jego rytm dnia wyznaczają codzienne wizyty na basenie, gdzie przepływa dokładnie tyle długości, ile ma lat. To wystarcza, żeby przemyśleć wszystkie problemy, odreagować stres. Ale ostatnio męczy Selznika senny koszmar. Ucieka przed kimś lub przed czymś. Sam nie wie dokładnie. W ostatniej chwili udaje się mu wskoczyć do głębokiego basenu. Jednak basen zupełnie nieoczekiwanie zamiast azylem okazuje się jeszcze gorszą opresją. Czymś w rodzaju wielkiej zgniatarki do śmieci, która za chwilę pozbawi go życia. Na szczęście to tylko zły sen. Przynajmniej do dnia, kiedy Selznik dostrzega obecność nowych sąsiadów.

Basen jest filmową adaptacją jednego z najnowszych opowiadań Marka Kochana, które zostało po raz pierwszy opublikowane w tomie Mówi Warszawa, pierwszej wielogłosowej powieści na temat miasta (Trio-MPW, Warszawa 2011). Jako opowiadanie o Warszawie i zarazem jedyny polski tekst zostało też wybrane do niemieckojęzycznego tomu Grosstadter, zbioru opowiadań na temat 20 światowych metropolii, obok m.in. tekstów Iana Fleminga (Nowy Jork), Orhana Pamuka (Istambuł), Ernesta Hemingwaya (Madryt) czy Pier Paolo Pasoliniego (Rzym). Książka ukazała się w marcu 2012 roku w Wiedniu, nakładem Septime Verlag. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest debiutujący w fabule Krzysztof Pawłowski.

Za zdjęcia odpowiada Dominik Danilczyk, autorką scenografii jest Zofia Mazurczak, a kostiumy do filmu przygotowała Weronika Kobylińska. Producentem wykonawczym Basenu jest Izabela Igel (Alter Ego PIctures), za kierownictwo produkcji odpowiada natomiast Zuza Hencz.

Basen
Reżyseria: Krzysztof Pawłowski
Obsada: Adam Woronowicz, Agnieszka Grochowska

Dodaj komentarz