• 2013-06-14

Agata Michowska – Pure Gothic Style

22 czerwca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie odbędzie się prezentacja filmu Agaty Michowskiej pt. Pure Gothic Style w ramach cyklu Wideo-Zachęta upowszechniającego prace wideo zgromadzone w Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie.

Agata Michowska, „Pure Gothic Style” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Michowska, „Pure Gothic Style” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Michowska (ur. 1964) to rzeźbiarka, autorka filmów wideo, instalacji, fotografii i tekstów poetyckich. Studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie. Początkowo tworzyła rzeźby z gipsu łączonego z metalem, które aranżowały przestrzeń i ją określały. Stosowała proste, syntetyczne formy, czasami odnoszące się do konkretnych przedmiotów. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych prace artystki zdominował problem architektury jako przestrzeni wyznaczanej i porządkowanej przez człowieka. Od 2000 roku tworzy filmy wideo i instalacje multimedialne.

W wideo Pure Gothic Style z 2004 roku, chorałowi gregoriańskiemu budującemu ścieżkę dźwiękową towarzyszy zmysłowa, hipnotyzująca sekwencja obrazów.

O swojej pracy artystka pisze:

W tym czterdziestodwuminutowym filmie próbowałam odnaleźć punkty wspólne dla idei rzeźby, będącej w stanie stałego ruchu i wariacji oraz idei życia. Zarówno rzeźba, jak i życie są ukształtowane w szerokiej mierze przez pasje, emocje, oczekiwania, doznania zmysłowe, które dają nam głębszy sens i cele. Pure Gotic Style to kombinacja sacrum i profanum, duchowości i codzienności, to swoisty wizualny model ludzkiej egzystencji, niekończącego się procesu kreacji i destrukcji.

Zbiór Zachęty od 2004 roku jest rozbudowywany. Obejmuje obecnie kilkaset prac dokumentujących najciekawsze zjawiska artystyczne ostatnich dwóch dekad. Dominują w nim prace autorstwa czołowych polskich artystów, uzupełnione wybranymi dziełami sztuki europejskiej, które dokumentują międzynarodowe powiązania Szczecina oraz wydarzenia artystyczne organizowane w regionie, takie jak: Bałtyckie Biennale Sztuki Współczesnej, Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych inSPIRACJE czy Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego. Kolekcja powstaje we współpracy Stowarzyszenia Zachęta z Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Agata Michowska, Pure Gothic Style, 2004, 42’33’’
W ramach cyklu Wideo-Zachęta
Projekcja odbędzie się 22, 23, 29 i 30 czerwca 2013 roku
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie

Dodaj komentarz