• 2013-06-13

Wspólne Miasto

15 i 16 czerwca w warszawskim klubie Państwomiasto odbędą się pierwsze warsztaty architektoniczne o przestrzeni miejskiej z cyklu Wspólne Miasto.

Warsztaty Wspólne Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty Wspólne Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty architektoniczne Wspólne Miasto to propozycja dla mieszkańców Warszawy i Polski pragnących wziąć czynny udział w projektowaniu przestrzeni miejskiej, w której żyją i pracują. Warsztaty poprowadzą architekci i teoretycy architektury, których projekty i teorie charakteryzują się nowatorskim oraz świadomym podejściem do zagadnień architektonicznych i urbanistycznych. Podczas warsztatów prowadzący przedstawią różne tendencje związane z projektowaniem miasta, a uczestnicy będą rozwijali umiejętności, wiedzę i kreatywność poprzez interakcję z zaproszonymi specjalistami i innymi uczestnikami.

Brak wiedzy dotyczącej przestrzeni miejskiej, w której na co dzień żyjemy, a także brak platformy do wymiany poglądów i propozycji związanych z miastem to problemy, które zaowocowały zaproszeniem mieszkańców do współtworzenia miasta oraz dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami w ramach warsztatów Wspólne Miasto. Spotkania te mają na celu poszerzanie wiedzy i edukacji mieszkańców z zakresu architektury i urbanistyki, promowanie rozwiązań służących demokratyzacji procesu podejmowania decyzji dotyczących projektowania miast, jak również kształtowanie świadomości mieszkańców i zaangażowanie ich we wspólne planowanie przestrzeni miejskiej, rozwijanie w nich umiejętności zespołowego działania, pobudzanie ich kreatywności oraz doskonalenie umiejętności manualnych.

Rezultatem przeprowadzonych warsztatów będzie zbiór projektów dla miasta wypracowanych przez uczestników wspólnie z architektami. Projekty te zostaną zaprezentowane na wystawie i opublikowane w wydawnictwie towarzyszącym ekspozycji.

Warsztaty:

  • 2 dwudniowe spotkania w odstępie dwutygodniowym: 4 dni x 4 godziny
  • 5 grup liczących maksymalnie 20 uczestników – każda prowadzona przez innego architekta lub pracownię architektoniczną; osoby, które zgłaszają się do udziału w warsztatach, wybierają prowadzącego;

Grupy:

Państwomiasto, Ul. Andersa 29, Warszawa, godz. 12.00-16.00

  • 15-16 i 29-30 czerwca  – Małgorzta Kuciewicz (Grupa Projektowa Centrala)
  • 27-28 lipca i 3-4 sierpnia – Kaja Dziarmakowska (Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia)
  • 10-11 i 24-25 sierpnia – Marta Frejda, Michał Gratkowski (Moko Architects)
  • 14-15 i 28-29 września – Jan Strumiłło

Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Plac Strzegomski 2, Wrocław, godz. 12.00-16.00

  • 12-13 i 26-27 października – Łukasz Wojciechowski (VROA)

Wspólne Miasto – warsztaty z Małgorzatą Kuciewicz
15 -16 i 29-30 czerwca 2013 r., godz. 12.00-16.00
Państwomiasto
Warszawa

Dodaj komentarz