• 2013-06-13

Wiesław Wałkuski z kolejną odsłoną kolekcji Włodka Orła

Od 10 czerwca w Galerii Schody w Warszawie można oglądać wystawę plakatu Wiesława Wałkuskiego, będącą siódmą odsłoną z kolekcji Włodka Orła.

Wiesław Wałkuski, „Król Lear” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiesław Wałkuski, „Król Lear” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiesław Wałkuski należy do tej niezwykłej generacji artystów z początku lat 80-tych, którzy w zdecydowany i bezkompromisowy sposób odcięli się od prób wykorzystywania w pracy twórczej tych wszystkich modnych technicznych mediów twórczych jak komputer, fotografia czy choćby collage. Jednocześnie artysta odciął się również od prostoty nurtu graficznego, choć jego studia przebiegały nieomal obok pracowni geniusza uproszczeń obrazu, legendarnego Henryka Tomaszewskiego, którego bardzo ceni.

Jednym słowem postawił na te drugą, kartę tradycji polskiego plakatu, jaką jest jej metaforyczny kierunek malarski, wzbogacając go i ożywiając nowymi, własnymi impulsami. Właśnie przez te nowe pomysły i rozwiązania formalne wpisał się w jego niezwykły nurt w plakacie, uznawany w świecie niemal jako specyficznie polski a zapoczątkowany u nas w latach 60-tych przez Franciszka Starowieyskiego. Nurt ukazujący bez litości powiew zniszczenia, rozpacz i katusze człowieka w chwili największego cierpienia.

Czaszki, zdeformowane twarze i postacie o monstrualnej anatomii, które zarówno zaskakują widza, jaki i intrygują, wywołują współczucie, obrzydzenie, niesmak a czasem wręcz histeryczny śmiech. Ciemne, ostre kolory, czasem brązy i ugry, wspaniałe odręczne liternictwo i cała ta praktyka kreacji wciąga widza w tajemniczy świat imaginacji artysty, wzbudzając jednocześnie zachwyt nad kunsztem konstrukcji jak i artyzmem wykonania obrazu.

Krzysztof Dydo

Wiesław Wałkuski urodził się w 1956r. w Białymstoku. Od 1976r. studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – malarstwo u prof. Teresy Pągowskiej i projektowanie graficzne u prof. Macieja Urbańca. W roku 1981 ukończył studia uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Macieja Urbańca. Bezpośrednio po studiach pracował jako grafik dla szeregu wydawnictw warszawskich oraz współpracował z Polfilmem projektując kilkadziesiąt plakatów filmowych. Obecnie już jako niezależny grafik zajmuje się w dalszym ciągu ilustracją i plakatem teatralnym, filmowym i wystawienniczym, jednocześnie uprawiając malarstwo.

Na swoim koncie ma ponad 200 wydanych drukiem projektów plakatów. Mieszka i pracuje w Warszawie. Bierze udział nieomal we wszystkich ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach plakatu. Zaliczany do grona najwybitniejszych na świecie współczesnych artystów projektujących plakaty.

Wiesław Wałkuski, odsłona 7. z kolekcji Włodka Orła
Wystawę można oglądać od 10 do 21 czerwca 2013 roku
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
Warszawa

Dodaj komentarz