• 2013-06-13

Przemysław Truściński z oryginałami w Jeleniej Górze

Od 5 czerwca w BWA w Jeleniej Górze można oglądać wystawę prac Przemysława Truścińskiego pt. Trust.

Przemysław Truściński, „Czerwona mgła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysław Truściński, „Czerwona mgła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie w BWA znajdą się najważniejsze komiksy, ilustracje, grafiki oraz obrazy Truścińskiego. Prace eksponowane będą w formie oryginałów (co w przypadku materiałów przygotowywanych do druku, a więc ilustracji oraz komiksów, zdarza się niezwykle rzadko).

Przemysław Truściński (ur. 1970r.) jest rysownikiem komiksów, ilustratorem, koncept artystą i malarzem. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1993r. zdobył Grand Prix na IV Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu za Piekło. Truściński ma na swoim koncie kilkadziesiąt komiksów krótkometrażowych (współpracował m.in. ze scenarzystami: Tomaszem Kołodziejczakiem, Maciejem Parowskim i Dennisem Wojdą), trzy albumy (Najczwartsza RP – Antylista Prezerwatora do scenariusza Tobiasza Piątkowskiego, 2007r., Komiks W-wa do scenariuszy Tomasza Kwaśniewskiego i Aleksa Kłosia, 2009r., Tymczasem do scenariusza Grzegorza Janusza, 2011r.), setki ilustracji wykonanych do tekstów prozatorskich (m.in. Marzeny Matuszak i Marka Nowaka) oraz do artykułów prasowych (współpraca z Dużym Formatem, Polityką, Faktem), ogromną liczbę storyboardów (kilkanaście tysięcy rysunków) i projektów reklamowych (kampanie Roxy FM, Antyradia, Nescafe…), rysunki do scenografii dla telewizji (TVN, TVP 2, TVP Łódź) i teatru (Obcy w reżyserii Anny Smolar w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie), a także projekty graficzne dla gier komputerowych (m.in. Wiedźmin).

Truściński jest popularyzatorem komiksu i animatorem kultury. Jest dyrektorem artystycznym Konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanego rokrocznie przez Muzeum Powstania, bierze udział w akcjach społecznych (Dulux Let’s Color, malowanie Targówka Fabrycznego) i edukacyjnych (prowadzi warsztaty z komiksu na terenie całej Polski, wykłada w Pracowni Rysunku Narracyjnego na krakowskiej ASP). W roku 2010 został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Wystawie towarzyszy katalog (320 stron, twarda oprawa), którego wydawcą jest timof i cisi wspólnicy (we współpracy z BWA Jelenia Góra, BWA Awangarda Wrocław i BWA Zielona Góra). W albumie znajdą się teksty Bartosza Chacińskiego, Wojciecha Kozłowskiego, Piotra Machłajewskiego, Macieja Parowskiego, Marusza Szczygła oraz Jerzego Szyłaka.

Kurator wystawy: Piotr Machłajewski

Przemysław Truściński, Trust
Wernisaż: 5 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 9 lipca 2013 roku
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Długa 1
Jelenia Góra

Dodaj komentarz