• 2013-06-13

Peter Land o kondycji człowieka i artysty w Zachęcie

Od 14 czerwca w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Petera Land pt. Nagi.

Peter Land, „Jezioro”, 1999, wideo, 10’50’’, dzięki uprzejmości Peter Land & Galleri Nicolai Wallner, Kopenhaga

Peter Land, „Jezioro”, 1999, wideo, 10’50’’, dzięki uprzejmości Peter Land & Galleri Nicolai Wallner, Kopenhaga

Wystawa Nagi prezentuje po raz pierwszy w Polsce wybór projektów z różnych okresów twórczości jednego z najlepszych współczesnych artystów z Danii – Petera Landa. Narracja rozwija się wokół powstających od połowy lat 90. filmów i instalacji wideo, w których występuje on w różnych rolach i slapstikowych sytuacjach. Są one ironicznym zapisem ciągłych upadków i wzlotów. Te na pierwszy rzut oka dowcipne prace dotykają poważnych egzystencjalnych problemów – mówią o kondycji człowieka i artysty w dzisiejszym świecie zmieniających się struktur i wartości, o porażce jako kluczowym elemencie ludzkiej kondycji, poddają w wątpliwość fanatyczne dążenie do ideału.

Filmy zestawione są z instalacjami rzeźbiarskimi, w których komedia zderza się z tragedią. Pojawiają się w nich także nowe wątki – takie, jak procesy edukacyjne postrzegane jako mechanizmy społecznej opresji. Twórczość Landa odnosi się często do świata baśni, literatury muzyki i klasyków sztuki per formatywnej, takich jak Bruce Naumann, Paul McCarthy and Bas Jan Ader.

Na wystawie w Zachęcie obejrzeć można także fragment najnowszej serii akwareli zatytułowanej: Próba odtworzenia z pamięci klasy ze szkoły podstawowej.

Kurator: Magda Kardasz
Współpraca ze strony Zachęty: Katarzyna Kołodziej

Peter Land, Nagi
Wernisaż: 14 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 18 sierpnia 2013 roku
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
Warszawa

Dodaj komentarz