• 2013-06-13

Archimental w klubie Sztuka Architektury

13 czerwca w klubie Sztuka Architektury w Warszawie przedstawiciele biura Archimental opowiedzą o projekcie Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich.

Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich, proj. Archimental (źródło: materiały prasowe organizatora)

Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich, proj. Archimental (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Polskie Wnętrze 2012.

Likwidacja przedsiębiorstw, które swego czasu były największymi pracodawcami w śląskich miastach, doprowadziła do pojawienia się dużych, opuszczonych i niszczejących obszarów postindustrialnych.

Zdegradowane tereny wymagają pomysłu na zagospodarowanie. Obiekt w Siemianowicach Śląskich jest pozytywnym przykładem rewitalizacji. Na obszarze dawnej kopalni Michał, w obrębie szybu Krystyn, powstał Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa przy Siemianowickim Centrum Kultury. Autorami projektu wnętrza są architekci z grupy Archimental s.c z Bytomia.

Park do prezentacji treści wykorzystuje nowoczesne środki techniczne i multimedia, m.in. kiosk dotykowy, hologram z mówiącym górnikiem, projektory oraz ekrany ze zdjęciami.

Całość utrzymana jest w industrialnym klimacie. Na ścianach pozostawiono oczyszczoną, czerwoną cegłę, która świetnie komponuje się z wszechobecną stalą.

Pomimo bardzo współczesnej stylistyki, we wnętrzu czuć klimat starej kopalni.

Polskie Wnętrze 2012: Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich – Archimental
13 czerwca 2013 r., godz. 18.00
Klub Sztuka Architektury
Warszawa

Dodaj komentarz