• 2013-06-13

Napis w Teatrze Osterwy w Lublinie

14 czerwca w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie odbędzie się premiera spektaklu Napis Géralda Sibleyrasa w reżyserii Artura Tyszkiewicza.

Napis Géralda Sibleyrasa w reżyserii Artura Tyszkiewicza (źródło: mat. prasowe)

Napis Géralda Sibleyrasa w reżyserii Artura Tyszkiewicza (źródło: mat. prasowe)

Gérald Sibleyras – współczesny dramaturg francuski – w inteligentnej komedii Napis postanowił przyjrzeć się zjawisku, które sprawia, że tak łatwo w publicznym dyskursie dominującą pozycję zdobywają banalne komunały z namaszczeniem powtarzane przez media. Przecież, jak wiadomo, mamy oryginalne poglądy, trudno nam cokolwiek narzucić, zawsze mówimy to, co myślimy, odważnie stawiamy czoła stereotypom i mówimy nie wszelkim uproszczeniom. Skąd zatem wokół nas bierze się tyle bezrefleksyjnie powtarzanych sloganów, z jakich przyczyn sukcesy odnoszą kolejne nowe świeckie tradycje, dlaczego tak łatwo akceptujemy zmiany w języku, sprawiające na przykład, że poczciwy wierszyk o Murzynku Bambo Juliana Tuwima staje się tekstem podejrzanym. Co gorsza, jako osoby wolne od wszelkich uprzedzeń, skłonni jesteśmy ludzi inaczej myślących bezpardonowo obdarowywać grubym słowem.

Napis opowiada historię o tym, jak do eleganckiego bloku w bogatej dzielnicy wprowadza się młode małżeństwo Lebrun, po zaledwie dwóch tygodniach w windzie pojawia się na temat pana Lebrun wulgarny napis. Znieważony i dotknięty niesprawiedliwym osądem nowy lokator rozpoczyna śledztwo, dzięki któremu będzie miał okazję poznać bliżej nowych sąsiadów, a przy okazji zderzyć swą prostolinijność i niezależność z ich nowoczesnym i oryginalnym światopoglądem. Tę kameralną, skrzącą się błyskotliwym dowcipem, a jednocześnie niezwykle trafnie obnażającą wiele ze współczesnych myślowych klisz sztukę wyreżyseruje Artur Tyszkiewicz, dyrektor artystyczny Teatru im. J. Osterwy w Lublinie.

Jarosław Cymerman

Gérald Sibleyras, Napis (L’Inscription), reż. Artur Tyszkiewicz
przekład: Barbara Grzegorzewska
Premiera: 14 czerwca 2013 roku
Spektakle popremierowe: 15-23 czerwca, godz. 19.00.
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Dodaj komentarz