• 2013-06-13

Liliana Piskorska i jej Autoportret z kochanką w Toruniu

Do 18 czerwca w Galerii nad Wisłą w Toruniu można oglądać wystawę dyplomową Liliany Piskorskiej pt. Suki. Autoportret z kochanką.

Liliana Piskorska, „Suki. Autoportret z kochanką”, Galeria nad Wisłą, 2013, fot. Liliana Piskorska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Liliana Piskorska, „Suki. Autoportret z kochanką”, Galeria nad Wisłą, 2013, fot. Liliana Piskorska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacja Suki. Autoportret z kochanką jest autoportretem autorki wraz z portretem jej kochanki. Może być odczytywana jako opowieść o animalistycznym pożądaniu, o symbiozie, kobiecości. Może próbować odebrać słowu zezwierzęcenie jego negatywne konotacje. Sam tytuł instalacji jest próbą subwersywnego wykorzystania i przejęcia symboliki zawartej w słowie suka.

Instalacja wykonana jest z futer zwierzęcych, które autorka zbierała od znajomych – są to futra niepotrzebne, nieużywane lub stare, a więc wykorzystanie ich w pracy artystycznej nie przyczyniło się do śmierci żadnego stworzenia. Użyty materiał – zwierzęce futro i skóra – nie jest neutralny. Nadal przywołuje konotacje z ekskluzywnością, przemysłem modowym, a z drugiej strony wzbudza niepokój przez oczywiste związki ze śmiercią, choć jako produkt finalny jest wyestetyzowany i wyczyszczony z elementów, które przypominają o tym, że ktoś musiał oddać życie by powstało, czyli pazurów, uszu, oczu. Można więc odebrać pracę jako krytykę wykorzystywania zwierząt w celach nieugruntowanych realną potrzebą.

Autorka wchodzi w rolę zwierzęcia, dobrowolnie depersonalizuje się, odczłowiecza. Praca ma więc też wydźwięk gry/potyczki z antropocentryzmem. Jest wyrazem zainteresowania autorki takimi zagadnieniami jak nieantropocentryczna etyka, posthumanizm, ekofeminizm, sztuka zwierzęca. Jest to instalacja, której dotykowość podkreślona jest nie tylko poprzez użyty materiał, ale przez sam proces tworzenia: figury ludzkie powstały poprzez zdejmowanie odlewów z ciała modelek – poprzez dotyk, który zastąpił spojrzenie.

Suki. Autoportret z kochanką
Instalacja rzeźbiarska 2013
Odlewy ciała z masy kredowo-papierowej, futra oraz skóra zwierzęca z: nutrii, lisa, owcy, krowy, sarny, renifera, szynszyli, królika, norki, dzika.

Liliana Piskorska ur. w 1988 roku, studentka na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na specjalności Media Rysunkowe. W 2011 roku studiowała w Warszawie w ramach programu MOST. Współtworzyła kolektywne i eksperymentalne działanie o nazwie PRZEprojekt w CSW Toruń w 2012 roku. Uczestniczka licznych plenerów w tym: X Międzynarodowego Pleneru: Lviv, Spirit, Symbol, Sign. Obecnie kończy studia oraz pracuje nad dyplomem artystycznym.

W jej pracach pojawiają się wątki, z jednej strony feministyczne, choć bardziej w kategorii poszukiwań tożsamościowych, czy pastiszowych (gra z własnym wizerunkiem), a z drugiej strony są to działania o charakterze analitycznym, odnoszącym się do sytuacji społeczno kulturowej. Pole jej zainteresowań obejmuje wątki związane z cielesnością, relacjami władzy oraz subwersywnym traktowaniem normatywności. I siebie.

Suki. Autoportret z kochanką
Wystawa Dyplomowa Liliany Piskorskiej
Wernisaż: 10 czerwca 2013 roku, godz. 18.30
Wystawę można oglądać do 18 czerwca 2013 roku
Galeria nad Wisłą
ul. Przybyszewskiego 6
Toruń

Dodaj komentarz