Przynęta na 7. Krakowskiej Nocy Teatrów

15 czerwca na deskach Narodowego Starego Teatru w Krakowie odbędzie się audioperformans pt. Przynęta reżyserii Igi Gańcarczyk i Magdy Stojowskiej. Projekt jest prezentowany w ramach 7. Krakowskiej Nocy Teatrów.

Plakat do spektaklu pt. „Przynęta”, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat do spektaklu pt. „Przynęta”, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Audioperformans to zdarzenie pomiędzy instalacją, teatrem a koncertem. Inspirację scenariusza stanowi esej Elfriede Jelinek Podrażnienia (o!głosie) – komentarz do wideoperformansu Valie Export I turn over the picture of my voice in my head, w którym artystka za pomocą laryngoskopu i wideo pokazała wnętrze krtani, a tym samym źródło głosu – oraz fragmenty powieści Jelinek Jesteśmy przynętą, kochanie. Cztery performerki – niczym współczesne chimery – wciągają słuchacza w tunel kobiecego głosu: zarazem hipnotycznego i fascynującego, jak i nieznośnego, niepożądanego, co więcej – niszczącego pożądanie.

Kto lub co jest dziś tytułową przynętą? Kompozycja Anny Zaradny, improwizatorki oraz artystki sound artu, to próba stworzenia wielokanałowego monologu kobiecego, w którym dekonstrukcja języka oraz uniesprawnienie mówienia prowadzi do uwolnienia emocjonalnych i dźwiękowych rejestrów, nie podlegających żadnym ograniczeniom ani artykulacji. Głos staje się w tym przypadku przestrzenią wolności, a język polem podważenia relacji między ciałem, mową a głosem w ramach ironicznej gry różnych kobiecych dyskursów. Głos to dzikie zwierzę – jak pisze Jelinek.

Scenariusz i reżyseria: Iga Gańczarczyk, Magda Stojowska
Kompozycja i koncepcja wizualna (instalacja, kostiumy): Anna Zaradny
Realizator dźwięku: Piotr Żyła
Kuratorzy projektu: Dominik Stroka, Krzysztof Zarzecki
Koordynator projektu: Goran Injac
Obsada: Dominika Biernat (gościnnie), Iwona Budner, Urszula Kiebzak, Anna Zaradny (gościnnie)

Bezpłatne wejściówki można odbierać w Biurze Obsługi Widzów (pl. Szczepański 1) w dniu 13 czerwca od godziny 9.00 oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.

Przynęta, audioperformans
7. Krakowska Noc Teatrów
Spektakl odbędzie się 15 czerwca 2013 roku o godzinie 22.00
Narodowy Stary Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Strefa B
ul. Jagiellońska 1
Kraków

Dodaj komentarz