• 2013-06-12

Wystawa z nietrwałych materiałów w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2

Od 18 czerwca w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 będzie można oglądać wystawę pt. z nietrwałych materiałów. Swoje prace zaprezentują: Wojciech Bąkowski, Tamar Guimarães, Eva Kotátková, Katarzyna Krakowiak.

Wojciech Bąkowski, „Suchy Pion”, 2013, dzięki uprzejmości Galerii Stereo

Wojciech Bąkowski, „Suchy Pion”, 2013, dzięki uprzejmości Galerii Stereo

Wystawa z nietrwałych materiałów to prezentacja prac opartych na wykorzystaniu strategii odtworzenia, przetworzenia czy też czasowego lub przestrzennego przemieszczenia, gdzie często mamy do czynienia z powtórnym użyciem dyskursywnych i formalnych elementów. Elementy, a właściwie ich rekonfiguracje stały się jednym z przewodnich wątków w pracach prezentowanych przez Wojciecha Bąkowskiego, Tamar Guimarães, Evę Kotátkovą i Katarzynę Krakowiak. Przemiany te prowadzą do przetasowania zarówno w obrębie prac jak również sprawiają, że istotny staje się w nich wymiar czasowości. Proces ten nie polega jedynie na ustanowieniu chronologicznego porządku, lecz również przywoływaniu przeszłych układów oraz wizji konfiguracji możliwych do uzyskania w przyszłości.

Może się wydawać, że artyści eksplorujący możliwości zmiany korzystają ze struktury modelu. Jeśli bowiem przyjmiemy, że model oznacza miniaturę czegoś bardziej złożonego, wówczas film Tamar Guimarães Canaoas daje się czytać jako reprezentacja tzw. art worldu. Wojciech Bąkowski w video Suchy Pion bardzo precyzyjnie określa pewne sytuacje i stany, tym samym tworzy miniaturę otaczającej nas rzeczywistości.

Z kolei, jeśli spojrzeć na model jako wizualizowanie czegoś, czego nie można dostrzec gołym okiem, wówczas instynkty oduczania Evy Kotátkovej jawią się jako krytyka wymierzona w system szkolnictwa oraz jego hierarchiczną strukturę. Natomiast Katarzyna Krakowiak pracuje skalą i gestem, najczęściej posługuje się budynkami w skali 1:1 – tutaj prezentuje fragment modelu konsekwentnie zachowanego właśnie w takiej proporcji.

Wojciech Bąkowski (ur. 1979), mieszka i pracuje w Poznaniu. Ukończył ASP w Poznaniu w 2005 roku w pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego. Jest autorem filmów animowanych i wideo, obiektów i instalacji audio, audioperformance, słuchowisk radiowych, muzyk, poeta. Wojciech Bąkowski to także laureat nagrody Deutsche Bank i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki Spojrzenia w 2009 roku; Paszport Polityki 2010 oraz stypendium Młoda Polska 2011. Redaktor naczelny magazynu PÓŁMROK. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą.

Eva Koťátková (ur. 1982), mieszka i pracuje w Pradze. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Pradze. Obecnie odbywa studia doktoranckie na praskiej Akademii Sztuki, Architektury i Dizajnu (VSUP). Jest stypendystką m.in. 2005-2006 San Francisco Art Institute (New Genres Department), CA, USA. Laureatka nagrody: Jindřich Chalupecký Award for Young Artists 2007. W 2008 roku odbywała rezydencję w ISCP w Nowym Jorku i w Wiedniu. Finalistka Future Generation Art Prize 2012. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach indywidualny i zbiorowych w kraju i za granicą.

Tamar Guimarães (ur. 1967), mieszka i pracuje w Kopenhadze. Studiowała teorię sztuki na Royal Danish Academy w Kopenhadze oraz ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Malmö, Szwecja jak również Goldsmiths College, University of London, Londyn, Wielka Brytania. Odbyła rezydencję artystyczną w Akademie Schloss Solitude, Sztudgard, Danish Arts Council, Paryż, oraz Capacete Residency Program, Rio de Janeiro/São Paulo, Brazylia. W 2012 roku została laureatką nagrody przyznawanej przez Cisneros Fontanals Art Foundation w Miami. Jej prace można oglądać w zbiorach publicznych m. in. w Fonds Régional d´Art Contemporain we Francji oraz Guandong Museum, Guangzhou w Chinach.

Katarzyna Krakowiak (ur. 1980), mieszka i pracuje w Gdańsku. Artystka zajmująca się rzeźbą i architekturą przy użyciu wielu mediów komunikacyjnych, przede wszystkim dźwięku. W roku 2006 otrzymała dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w Pracowni Transplantacji Rzeźby pod kierunkiem prof. Mirosława Bałki, którego asystentką i stażystką była w latach 2004–2007. W 2007 roku odbyła staż w Architecture Foundation w Londynie. Od 2011r. Wykłada w Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich (Wydział Architektury Wnętrz) w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (współpracuje z Jackiem Dominiczakiem). W ramach cyklu Ekspektatywa (Fundacja Bęc Zmiana, 2010) we współpracy z Krzysztofem Gutfrańskim opracowała i opublikowała instrukcję, jak zbudować własne Słuchawy. W 2012r. otrzymała specjalne wyróżnienie za wystawę solową w Pawilonie Polskim na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury – la Biennale di Venezia Common Ground, pt. Making the walls quake as if they were dilating with the secret knowledge of great powers.

Kuratorka: Patrycja Ryłko

z nietrwałych materiałów | Wojciech Bąkowski, Tamar Guimarães, Eva Kotátková, Katarzyna Krakowiak
Wernisaż: 18 czerwca 2013 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 18 sierpnia 2013 roku
Gdańska Galeria Miejska 2
ul. Powroźnicza 13/15
Gdańsk

Dodaj komentarz