• 2013-06-12

Stanisław Brach przestrzennie w Gorzowie Wlkp.

Od 15 czerwca w Galerii BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wlkp. będzie można oglądać wystawę prac Stanisława Bracha pt. Pomiędzy przestrzenią a formą.

Stanisław Brach, „200 x Chopin” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Brach, „200 x Chopin” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Brach przygodę ze sztuką rozpoczął od nauki w Technikum Ceramicznym w Łysej Górze, jak się później okazało bardzo ważnego miejsca, mającego wpływ na jego dalsze decyzje. Następnym etapem była Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego. W 2008 r. otrzymał tytuł doktora na Wydziale Rzeźby w krakowskiej ASP. Od 2010 jest adiunktem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Brach należy do tych artystów, którzy w swojej twórczości konsekwentnie podążają wytyczoną drogą. Gruntowna edukacja w zakresie ceramiki i rzeźby, pozwala mu na swobodne poruszanie się w świecie form i barw. Ważną rolę odgrywają tu nieprzeciętne umiejętności wzbogacone wiedzą w zakresie technologii. Odnosi się to głównie do ceramiki, ulubionej techniki rzeźbiarskiej, w której artysta realizuje swoje prace. Umiejętności nabyte w trakcie wieloletnich studiów ułatwiły mu podjęcie decyzji o wyborze trudnej, wymagającej wielkiej dyscypliny drogi twórczej. W swoich poszukiwaniach kieruje się przede wszystkim intuicją. Podąża za wewnętrznym głosem, podejmuje decyzje po głębokim przeanalizowaniu wybranego tematu.

Motywem przewodnim ceramicznych rzeźb Bracha jest postać ludzka, mocno stylizowana, uproszczona, ale czytelna i sugestywna. Kreując formę artysta prowokuje widza do spojrzenia na poruszany temat w szerszym kontekście. Jego zainteresowania nie dotyczą jedynie samej formy, ale relacji między nią a przestrzenią. Symbolicznie obudowuje, zamyka przestrzeń, tworząc ażurową kompozycję, co pozwala jednocześnie powietrzu i światłu ujawniać swoje właściwości. Ograniczenie przestrzeni wokół centralnego obiektu za pomocą swoistej klatki wykonanej z ceramicznych wałków, sprawia, że rzeźba zyskuje dodatkową wartość.

Na wystawie w Galerii BWA pokazane zostały obiekty powstałe w ostatnim czasie, związane ze wspomnianym wcześniej zagadnieniem współzależności formy i przestrzeni.

Stanisław Brach urodzony 21 września 1972 r. w Gorlicach. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskał dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 2000 roku. W latach 1987-93 uczeń Technikum Ceramicznego w Łysej Górze. W 2008 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Od 2010 adiunkt na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – kieruje Pracownią Ceramiki. W latach 2002-2005 oraz 2009-2010 prowadził zajęcia dydaktyczne w dziedzinie rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prace w zbiorach Muzeum Rzeźby Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenzie we Włoszech oraz w zbiorach prywatnych.

Stanisław Brach, Pomiędzy formą a przestrzenią
Wernisaż: 15 czerwca 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 7 lipca 2013 roku
Galeria BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki
ul. Pomorska 73
Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz