• 2013-06-12

Przegląd Filmu Niezależnego festiwalu kilOFF

12 i 13 czerwca o godz. 19.00 w katowickim Klubie Panorama, w ramach Festiwalu kilOFF, odbędzie się Przegląd Filmu Niezależnego.

Kadr z filmu „Sztuka narzekania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Sztuka narzekania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy zapraszają na przegląd najciekawszych krótkometrażowych filmów polskiej sceny offowej z ostatnich kilku lat. Wydarzenie odbędzie się w ramach 9. Festiwalu Filmów Niezależnych kilOFF we współpracy z Festiwalem Filmowym Opolskie Lamy. Kuratorką przeglądu jest Dorota Nowak, dyrektor programowy festiwalu Opolskie Lamy.

Program:

12 czerwca, godz. 19.00, blok I, czas projekcji: 93 minuty

  • Portret z pamięci, reż. Marcin Bortkiewicz, fab. 30 min, PL 2011 – Marek mieszka razem z Matką i Babcią w domku z małym ogrodem. Po zdanej maturze otrzymuje kamerę video. Zaczyna więc filmować to, co jest najbliżej w zasięgu jego wzroku, postanawia zrobić dokument o swojej Babci. Z biegiem czasu wnuk zauważa, że Babcia zaczyna mylić daty i fakty, o których opowiada. Miesza zdarzenia i czasy. Powoli traci pamięć. Marek orientuje się, że zaczyna robić film o czymś zupełnie innym, niż to wcześniej zaplanował. A przede wszystkim zaczyna pojmować, że gdyby nie jego kamera, to nigdy nie dowiedziałby się czegoś o sobie, czego być może wcale nie chciałby wiedzieć…
  • Kino Kujawy, reż. Dawid Rycąbel, dok. 4 min, PL 2010 – w miejscowości Raciborowice na Dolnym Ślasku znajduje się jedyne w Polsce kino wiejskie. Kino Kujawy – bo tak się nazywa, działa od ponad 60 lat dzięki uporowi i pasji Pana Stanisława Piechockiego. Film Dawida przekonuje nas o tym, że kina takie jak Kino Kujawy powinny nadal trwać i emitować filmy…
  • Polska za 20 lat, reż. Adrian Łapczyński, fab 3 min, PL 2011 – żart filmowy, ale za to niesamowicie przygotowany. Pokazuje wszystkim tym, którzy rozpoczynają swą przygodę z filmem, że wcale nie trzeba tworzyć niesamowicie długich dzieł na poważne tematy, które ciężko obrobić na tyle dobrze by zadowolić widza.
  • Wesołych Świąt, reż. Tomasz Jurkiewicz, fab 30 min, PL 2011 – pewnego przedświątecznego dnia do małego domu kultury na prowincji puka Afroamerykanin Mak. Kierownik i instruktorzy placówki urządzają na jego cześć wielką ucztę, wręczając mu pieniądze i podarki. Jak się okazuje, nie jest to zwykła kurtuazja – dom kultury właśnie spodziewa się delegacji z Unii Europejskiej, która ma zdecydować o jego być albo nie być. Historia zaczyna się komplikować w momencie, kiedy okazuje się, iż do miasteczka przyjeżdża jeszcze trójka unijnych komisarzy. Satyra na stosunki polsko-unijne opowiadająca również o porozumieniu ponad uprzedzeniami.
  • Opowieści z chłodni, reż. Grzegorz Jaroszuk, fab 26 min, PL 2011 – groteskowa historia młodej dziewczyny i chłopaka, którzy pracują w tym samym supermarkecie. Okrzyknięci najgorszymi pracownikami sklepu mają znaleźć nowy cel i w zaledwie dwa dni rozpocząć lepsze, bardziej wartościowe życie. Z pomocą zupełnie niespodziewanie przychodzi im popularny teleturniej. Film jest przewrotną opowieścią o głębokiej samotności dwóch outsiderów i ich próbach przezwyciężenia życiowego impasu, rozgrywającą się w najchłodniejszych zakamarkach supermarketu.
Kadr z filmu „Opowieści z chłodni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Opowieści z chłodni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

13 czerwca, godz. 19.00, blok II, czas projekcji: 95 minut

  • Próba mikrofonu, reż. Tomasz Jurkiewicz, fab. 15 min, PL 2006 – opowieść o granicy pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Dwudziestolatek Adam pracuje jako sprzedawca biletów w kasie PKP, lecz w marzeniach jest znanym i poważanym poetą. Na dodatek kocha się w Misi, dziewczynie która nic o tym nie wie…
  • Pan od historii, reż. Przemek Filipowicz, fab. 15 min, PL 2010 – tytułowym panem od historii jest nauczyciel w liceum, którego żona zostawia dla młodszego kochanka. Bohater osaczony przez świat kultu młodości, chcąc odzyskać poczucie odebranej męskości, postanawia wrócić do gry.
  • MC człowiek z winylu, reż. Bartosz Warwas, fab. 20 min, PL 2010 – jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tylko jednemu człowiekowi… Prawie że prawdziwa, choć mało znana historia życia człowieka, bez którego nie byłoby niczego: ani upadku muru berlińskiego, ani zerwania żelaznej kurtyny, ani nawet opuszczenia spodni w kroku.
  • Szczęściarze, reż. Tomasz Wolski, dok. 30 min, PL 2009 – zbiorowy portret petentów Urzędu Stanu Cywilnego. Młode pary rejestrują tu swój związek, rodzice nowonarodzone dzieci, wdowcy zgon małżonka, a jubilaci otrzymują medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Przez mikrosceny obserwujemy różne etapy związku pomiędzy kobietą a mężczyzną.
  • Sztuka narzekania, reż. Karolina Łuczak dok. 15 min, PL 2011 – Brazylijczyk Gregory zafascynowany Polską kulturą chce zgłębić tajniki kultury polskiego narzekania. Pomagają mu w tym zwykli ludzie spotykani na ulicy, w sklepie, szkole językowej…

9. Festiwal Filmów Niezależnych kilOFF – Przegląd filmu niezależnego
12-13 czerwca 2013 r., godz. 19.00
Klub Panorama
Katowice

Dodaj komentarz