• 2013-06-12

Katarzyna Majak z Kobietami Mocy w Galerii Bielskiej

Od 21 czerwca w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę fotografii Katarzyny Majak pt. Kobiety Mocy.

Katarzyna Majak, „Joanna – prowadzi kręgi i ceremonie dla kobiet”, z cyklu „Kobiety Mocy”, dzięki uprzejmości artystki i galerii Porter Contemporary NY

Katarzyna Majak, „Joanna – prowadzi kręgi i ceremonie dla kobiet”, z cyklu „Kobiety Mocy”, dzięki uprzejmości artystki i galerii Porter Contemporary NY

Wystawa Katarzyny Majak w Galerii Bielskiej BWA to druga w tym roku odsłona multimedialnego projektu Kobiety Mocy. Na wystawę składają się: cykl fotografii przedstawiających portrety kobiet – reprezentantek pogańskiej i neopogańskiej duchowości w Polsce, filmy rejestrujące rytuał szamański, a także fragmenty nagrań rozmów artystki ze spotkanymi na Podlasiu szeptuchami.

Bohaterki projektu reprezentują między innymi Ásatrú, Wicca, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm, rodzimowierstwo słowiańskie oraz niezależną duchowość. Są wśród nich uzdrowicielki, wizjonerki, zielarki, bajarki, szamanki i wiedźmy, dla których źródłem wiedzy jest kontakt z naturą. Artystka ukazała, że w Polsce tuż obok chrześcijańskiej i katolickiej, istnieją alternatywne ścieżki rozwoju duchowego, kształtujące się w oparciu o dawne – rodzime przekazy, nauki Indian Ameryki Północnej, nauki szamanów z Peru i nauczycieli z Nowej Zelandii. Podążają nimi kobiety poszukujące źródeł mocy i więzi z Matką Ziemią.
 Katarzyna Majak przedstawia kobiety w strojach rytualnych, często z atrybutami (np. muszla, fajka, pióro, włókna lnu) trzymanymi w dłoniach.

Projekt Kobiety Mocy jest efektem ponad rocznej pracy badawczej, na realizację której artystka otrzymała stypendium MKiDN.
 Wystawa była prezentowana, m.in. w galerii Porter Contemporary w Nowym Jorku, Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie, Central European House of Photography w Bratysławie, na wystawie 31. Women in Art Photogragraphy w galerii Hasted Kraeutler w Nowym Jorku, oraz w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie.

Koordynacja projektu Kobiety Mocy: Fundacja Supermarket Sztuki.

Katarzyna Majak – artystka wizualna, autorka tekstów o fotografii, kuratorka wystaw, wykładowczyni. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Kurator: Agnieszka Żechowska

Katarzyna Majak, Kobiety Mocy
W ramach Przesilenia letniego
Wernisaż: 21 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 28 lipca 2013 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz