• 2013-06-12

Święto Janusza Morgensterna w Iluzjonie

12 czerwca o godz. 19.00 w Iluzjonie Filmoteki Narodowej odbędzie się wieczór Janusza Morgensterna.

Kadr z filmu „Do widzenia do jutra", reż. Janusz Morgenstern (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Do widzenia do jutra", reż. Janusz Morgenstern (źródło: materiały prasowe)

Był najbardziej twórczym reżyserem, jakiego znałem – powiedział o nim Andrzej Wajda. W środę 12 czerwcao w Iluzjonie Filmoteki Narodowej odbędzie się wieczór Janusza Morgensterna – Kuby, jak mówili o nim przyjaciele. To pierwsze z wydarzeń, które Telewizja Kino Polska organizuje z okazji wydania pakietu DVD z filmami reżysera.

W programie wieczoru w Iluzjonie jest pokaz odnowionego cyfrowo filmu Trzeba zabić tę miłość, premiera albumu DVD Arcydzieła Polskiego Kina: Janusz Morgenstern i spotkanie ze specjalnymi gośćmi: Krystyną Morgenstern, Andrzejem Wajdą, Jadwigą Jankowską-Cieślak, Januszem Głowackim i Władysławem Kowalskim.

Dodatkowo w rotundzie i foyer kina na widzów czeka multimedialna wystawa archiwaliów związanych z reżyserem. Do końca tygodnia można na niej obejrzeć fotosy, plakaty do jego filmów, wywiady z archiwum Telewizji Kino Polska oraz krótkie filmy Morgensterna: jego szkolną etiudę Rzodkiewki (1954) i Ambulans z muzyką Krzysztofa Komedy (według Andrzeja Wajdy – jeden z najlepszych filmów o Zagładzie). Dodatkowo we wrześniu w ramach wydarzeń towarzyszących premierze DVD w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się przegląd filmów reżysera.

Morgenstern swoją przygodę z kinem zaczynał na planach filmów starszych kolegów. Przy Kanale, Popiele i diamencie i Lotnej współpracował z Andrzejem Wajdą. Zadebiutował w r. 1960 filmem Do widzenia, do jutra… W kolejnych latach zasłynął jako reżyser kultowych seriali: Stawki większej niż życie, Kolumbów i Polskich dróg, a także fabuł takich jak Potem nastąpi cisza, Trzeba zabić tę miłość, Żółty szalik czy Mniejsze zło.

W przygotowanym przez Wydawnictwo Telewizji Kino Polska pakiecie znajdziemy trzy jego filmy: Do widzenia, do jutra… (1960) ze Zbigniewem Cybulskim i porywającą Teresą Tuszyńską, Jowitę (1967) – ostatni występ Cybulskiego przed kamerą, w towarzystwie Barbary Kwiatkowskiej-Lass, Daniela Olbrychskiego i Kaliny Jędrusik, oraz mocny debiut Jadwigi Jankowskiej-Cieślak – Trzeba zabić tę miłość (1972). Wszystkie zostały odnowione cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Kolekcję uzupełnia poświęcony reżyserowi dokument Ćwiczenia z niepamięci. Album będzie dostępny w sklepach od 13 czerwca.

Święto Janusza Morgensterna
12 czerwca 2013 r., godz. 19.00
Kino Iluzjon Filmoteteki Narodowej
Warszawa

Dodaj komentarz