Heinz Cibulka tam gdzie światło i mrok

Od 21 czerwca w CSW Znaki Czasu w Toruniu będzie można oglądać wystawę prac Heinza Cibulki pt. W rytmie światła i mroku.

Heinz Cibulka, „Geschichtes Gedicht ”, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Heinz Cibulka, „Geschichtes Gedicht ”, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Heinz Cibulka, jak żaden inny artysta swojego pokolenia, poświęcił się koncepcji otwartego dzieła sztuki. Kierując się ciekawością, obiektywnie przyswoił sobie bardzo zróżnicowane media: zarówno tradycyjne, takie jak obiekt, tekst czy performans, jak również nowoczesne – fotografię, wideo i grafikę komputerową, czyniąc z nich instrumenty przekazujące jego życiową mądrość.

Wystawa W rytmie światła i mroku prezentuje prace pochodzące z różnych okresów aktywności Heinza Cibulki: poczynając od współuczestnictwa w akcjach Rudolfa Schwarzkoglera i Hermanna Nitscha, poprzez wczesne obiekty i asamblaże, typowe dla artysty obrazowe poematy (kombinacje czterech fotografii z motywami charakterystycznymi dla Austrii, Europy, Afryki, Azji i Ameryki), kończąc na najnowszych wielkoformatowych cyfrowych kolażach oraz pracach multimedialnych.

Heinz Cibulka urodził się w 1943 r. w Wiedniu. W latach 1957- 1961 uczęszczał do Graphische Lehr- und Versuchsanstalt Wien. Od 1972 r. tworzył cykle fotograficzne, poematy obrazowe, obiekty i asamblaże, cyfrowe kolaże fotograficzne i różnorodne prace multimedialne we współpracy z innymi artystami. W latach 1989- 2002 zorganizował różnorodne wydarzenia we FLUSS – Lower Austrian Photo Initiative (Wolkersdorf, Austria). W latach 1997-1998 pełnił funkcję profesora wizytującego w dziedzinie fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu.

Kuratorzy: alien productions (Martin Breindl, Norbert Math, Andrea Sodomka)

Heinz Cibulka, W rytmie światła i mroku
Wernisaż: 21 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 15 września 2013 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Wały Gen. Sikorskiego 13
Toruń

Dodaj komentarz