• 2013-06-12

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dla Dzieci

Od 15 do 20 czerwca z okazji 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dla Dzieci kino Kijów.Centrum w Krakowie oraz kina w Tarnowie, Brzeszczach, Dąbrowie Tarnowskiej, Oświęcimiu, Tuchowie i Rzeszowie zamienią się w centra filmowej rozrywki i edukacji dedykowanej dzieciom.

Logo Festiwalu (źródło: mat. prasowe)

Logo Festiwalu (źródło: mat. prasowe)

W 2013 roku wydarzenie, do niedawna organizowane pod nazwą Festiwal Filmów Dziecięcych Galicja odbędzie się po raz szósty. O atrakcyjności festiwalu świadczą liczby – co roku w wydarzeniu bierze udział ponad pięć tysięcy osób. Zmieniła się nazwa, ale nie idea – organizatorzy zapraszają dzieci wraz z rodzicami i opiekunami na codzienne pokazy filmów konkursowych oraz na warsztaty filmowe i spotkania z twórcami.

W 2013 roku o miano najlepszego filmu dla dzieci będą walczyły dwadzieścia trzy produkcje z jedenastu krajów europejskich prezentujące przekrój kina dziecięcego: pełne przygód filmy aktorskie, piękne tradycyjne i komputerowe animacje, filmy o przezwyciężaniu słabości, o nieistniejących światach, o nieoczekiwanych przyjaźniach i skomplikowanych relacjach z dorosłymi.

Jednym z siedmiu kandydatów do nagrody głównej – statuetki Zielonej Żabki oraz dwóch tysięcy euro – będzie najnowsza polska produkcja dla dzieci Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa. Projekcję poprzedzi spotkanie z twórcami filmu i aktorami.

"Mami Fatale" (źródło: mat prasowe)

"Mami Fatale" (źródło: mat. prasowe)

W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda w wysokości pięciuset euro za najlepszy film krótkometrażowy dla dzieci. Wśród szesnastu nominowanych produkcji widzowie będą mogli obejrzeć m.in. nagrodzoną na wielu festiwalach animację kukiełkową z Rosji Moi strannyi dedushka (Mój dziwaczny dziadek). Polskę będzie reprezentować kilka filmów, m.in. z pierwszorzędnej wytwórni Se-Ma-For.

Filmy konkursowe będzie oceniać profesjonalne jury, m.in.: Jacek Szymczak – operator i autor zdjęć, Karolina Lutczyn-Friedek i Piotr Adamczyk – aktorzy oraz Marta Pajek – reżyserka filmów animowanych, a także jury dziecięce oraz publiczność.

Z wydarzeń towarzyszących organizatorzy polecają warsztaty filmowe prowadzone przez Krakowską Szkołę Filmową, warsztaty z animacji poklatkowej, zajęcia z tworzenia efektów specjalnych z wykorzystaniem greenboxa, a także spotkania z literatura dziecięca i je twórcami: Rafałem Kosikiem – autorem Felixa, Neta i Niki, Michałem Zawadką – autorem bajek Mądrości z natury i Agatą Battek – debiutującą autorką bajek o niepełnosprawnym chłopcu.

Udział w pokazach filmowych i wydarzeniach towarzyszących jest bezpłatny, ale, jak co roku, w trakcie wydarzenia prowadzona będzie zbiórka publiczna na cele charytatywne. W tym roku zebrane środki trafią do Fundacji DKMS, która prowadzi rejestrację dawców szpiku dla osób chorych na białaczkę. Podczas festiwalu każda osoba dorosła będzie mogła dowiedzieć się więcej o akcji, zarejestrować się w bazie dawców i dołączyć do grona potencjalnych bliźniaków genetycznych.

6. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dla Dzieci
od 15 do 20 czerwca 2013 roku
Kina w Krakowie, Tarnowie, Brzeszczach, Dąbrowie Tarnowskiej, Oświęcimiu, Tuchowie i Rzeszowie.

Dodaj komentarz