• 2013-06-12

Projekt Europeana 1989

14 i 15 czerwca w Poznaniu oraz 21 i 22 czerwca w Gdańsku odbędzie się zbiórka pamiątek do projektu Europeana 1989 – europejskie archiwum pamiątek końca lat 80.

Europeana 1989 (źródło: mat. prasowe)

Europeana 1989 (źródło: mat. prasowe)

Europejska biblioteka, muzeum i archiwum cyfrowe Europeana wraz z polskim partnerem, Narodowym Instytutem Audiowizualnym zainaugurowała w Polsce nowy, obejmujący siedem krajów Europy Środkowo-Wschodniej projekt – Europeana 1989. Celem projektu jest stworzenie społecznego archiwum online, do którego trafią prywatne pamiątki, historie i wspomnienia z tak ważnego dla rozwoju Polski i Europy przełomowego końca lat 80.

W 2014 roku świat będzie obchodził 25. rocznicę wydarzeń, które zapoczątkowały szereg zmian społecznych i politycznych w Europie. Działania Solidarności, pierwsze wolne wybory w powojennej Polsce, czy zburzenie muru berlińskiego to tylko niektóre z kluczowych dla rozwoju Polski i Europy zdarzeń. Wiąże się z nimi szereg mniejszych historii i wspomnień, które nie są powszechnie znane, a bez których obraz przemian nie jest wyraźny i kompletny. Celem projektu Europeana 1989, którego organizatorem w Polsce jest Narodowy Instytut Audiowizualny, jest zgromadzenie cyfrowych wersji prywatnych pamiątek, wspomnień i historii związanych z przełomem lat 80. i 90. i stworzenie z nich obszernego ogólnodostępnego archiwum na stronie www.europeana1989.eu.

Europeana 1989 obejmuje siedem krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Czechy, Niemcy i Węgry. To właśnie mieszkańcy tych państw wspólnie stworzą wielki zbiór cyfrowych pamiątek związanych z końcem lat 80. i poddając digitalizacji przedmioty, filmy, zdjęcia oraz nagrania, a także spisując znane im prywatne opowieści i wspomnienia, uratują przed zapomnieniem tysiące nieznanych powszechnie historii. W ramach projektu w poszczególnych krajach zorganizowane będą otwarte zbiórki, na które organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą zdigitalizować swoje pamiątki, osoby które chcą powspominać ten wyjątkowy czas przemian społeczno-politycznych, a także zainteresowanych samym procesem digitalizacji i tworzenia bardziej trwałych i łatwiejszych w archiwizacji kopii cyfrowych.

Amatorskie filmy wideo obrazujące upadek muru berlińskiego, przypinki dopinane do klap marynarek, kartki żywnościowe, listy, czy też zabawki charakterystyczne dla tamtego okresu, wszystkie te i inne pamiątki związane z końcem lat 80. można poddać digitalizacji, podczas zbiórek organizowanych w ramach projektu Europeana 1989, i tym samym zachować je dla przyszłych pokoleń w wersji cyfrowej.

Pierwsza zbiórka pamiątek zorganizowana była w Warszawie, kolejne zbiórki odbędą się w Poznaniu i Gdańsku. Zbiórki w pozostałych sześciu krajach objętych projektem będą kontynuowane już od sierpnia br.

Termin zbiórek:

  • 14 i 15 czerwca (piątek, sobota) w Bibliotece Kórnickiej PAN w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku 78/79 w Poznaniu (w godzinach 10.00 – 20.00)
  • 21 i 22 czerwca (piątek, sobota) w Europejskim Centrum Solidarności przy ul. Wały Piastowskie 24 w Gdańsku (w godzinach 10.00 – 20.00).

Osoby, które nie będą mogły pojawić się podczas zbiórek, w dalszym ciągu mogą podzielić się wspomnieniami i przyczynić się do powstawania archiwum Europeana 1989. Wystarczy zarejestrować się na stronie projektu www.europeana1989.eu i przesłać cyfrowe wersje przedmiotów wraz z historiami, które się z nimi wiążą.

Zbiórka pamiątek do projektu Europeana 1989
14 i 15 czerwca 2013 roku w Poznaniu
21 i 22 czerwca 2013 roku w Gdańsku

Dodaj komentarz