• 2013-06-12

Augustis od strony codziennej w Warszawie

Od 12 czerwca w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie można oglądać wystawę prac Bolesława Augustisa pt. Na co dzień.

Fot. Bolesław Augustis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Bolesław Augustis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już po raz drugi w galerii fundacji, w ramach cyklu Fototeka, zostaną zaprezentowane ciekawe archiwa fotograficzne spoza Warszawy. Tym razem na Andersa będzie można zobaczyć wybór zdjęć białostockiego fotografa Bolesława Augustisa (1912-1995).

Ogromny zbiór klisz małoobrazkowych i kilkudziesięciu negatywów szklanych został odnaleziony w 2004 roku. Dzięki pracy Grzegorza Dąbrowskiego, fotoreportera białostockiego oddziału Gazety Wyborczej, zbiór został opracowany i zabezpieczony. Publikacja poszczególnych zdjęć na łamach lokalnego wydania Gazety pozwoliła rozpoznać wiele spośród miejsc i osób pojawiających się na fotografiach. Prezentowane na kilku wystawach zdjęcia pochodzą z lat 1935-1938, kiedy Augustis prowadził własny zakład fotograficzny.

W 2010 roku ukazał się album, wydany przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok, pokazujący wybór 96 zdjęć tego autora, który udowodnił, że zbiór Augustisa jest znaleziskiem niezwykłym, nie tylko ze względu na swoją wartość historyczną i socjologiczną. Augustis poprzez swoją wrażliwość fotograficzną i wnikliwą obserwację ludzi wybija się ponad przeciętność, właściwą dla większości właścicieli firm fotograficznych. Niekonwencjonalność i nowoczesność, umiejętność uchwycenia ruchu a także pokazania kontekstu sprawia, że zdjęcia te nie zestarzały się i są niezwykle atrakcyjne dla współczesnego widza.

Niewielka prezentacja fotografii Augustia w galerii Fundacji jest pierwszym pokazem fragmentu tego archiwum w Warszawie. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną przede wszystkim zdjęcia ukazujące powszednie aspekty życia codziennego: spacery, rozrywki, radości, scenki rodzajowe, handel uliczny, a także wybór niezwykłych portretów.

Bolesław Augustis, Na co dzień
Wernisaż: 12 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 31 lipca 2013 roku
Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Andersa 12, klatka VII, domofon 112
Warszawa

Dodaj komentarz