• 2013-06-12

Alojzy Gryt pośród plejady artystów współczesnych

15 czerwca w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z cyklu Plejada artystów współczesnych poświęcone twórczości Alojzego Gryta.

Na zaproszeniu praca: Alojzy Gryt, „996”, 1986, fot. A. Podstawka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zaproszeniu praca: Alojzy Gryt, „996”, 1986, fot. A. Podstawka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolejne z cyklu spotkanie prezentujące polskich artystów współczesnych, których prace można oglądać na muzealnym poddaszu. Spotkanie poświęcone twórczości prof. Alojzego Gryta rozpocznie Iwona Gołaj, która zaprezentuje własną interpretację eksponowanej w Muzeum pracy. Następnie widzowie obejrzą film Iwony Rosiak zrealizowany dla TVP Wrocław i filmową dokumentację Mirosława Rajkowskiego z prezentacji instalacji A. Gryta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2005 r. Na zakończenie zapraszamy na kawę i rozmowy z artystą i zaproszonymi gośćmi.

  • godz. 15.00 –  wykład na temat twórczości artysty na wystawie Polska sztuka współczesna, Iwona Gołaj
  • godz. 16.15 – projekcja filmów Bliżej chmur Iwony Rosiak i Gry przestrzenne Mirosława Rajkowskiego (I piętro, sala 116)
  • godz. 16.15 – spotkanie z udziałem artysty, twórców filmów i krytyków sztuki (kawiarnia)

Alojzy Gryt – rzeźbiarz, autor instalacji przestrzennych, pedagog. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego. Dyplom z zakresu rzeźby architektonicznej uzyskał w roku 1965. Obecnie jest profesorem wrocławskiej ASP, kierownikiem Katedry Kształcenia Ogólnoplastycznego. Specjalizuje się w pracach rzeźbiarskich ze szkła i ceramiki. Jest autorem szklanej fontanny Zdrój na wrocławskim rynku (1999) i przestrzennej formy plastycznej Pod jabłonią umieszczonej w 2004 r. na osiedlu Cztery Pory Roku na Krzykach-Jagodnie.

Alojzy Gryt, spotkanie z cyklu Plejada artystów współczesnych
Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2013 roku o godzinie 15.00
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz