• 2013-06-12

Akcja gromadzenia wspomnień i pamiątek dla Muzeum Sybiru

Rozpoczyna się ogólnopolska akcja gromadzenia pamiątek i wspomnień, które złożą się na kolekcję i wystawę powstającego w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru.

Wizualizacja Muzeum (źródło: mat. prasowe)

Wizualizacja Muzeum (źródło: mat. prasowe)

Muzeum Pamięci Sybiru (MPS) to pierwsza w Europie instytucja upamiętniająca jedno z najważniejszych doświadczeń XX wieku – deportacje Polaków i obywateli innych narodowości na Wschód od XVII w. do współczesności. Otwarcie planowane jest na 2016 rok.

W latach 1940-1941 władze sowieckie przeprowadziły na terenach II Rzeczypospolitej, zaanektowanych w 1939 roku do ZSRS, cztery masowe deportacje. Z samego tylko Białegostoku wywieziono wówczas ponad 20 tys. osób, co dla miasta oznaczało realną stratę 1/5 liczby obywateli.

Działania ku budowie Muzeum wspierają m.in. Prezydent RP oraz Minister Kultury. Ambicją jest stworzenie placówki będącej jednym z najważniejszych ośrodków na mapie polskich muzeów. Zgodnie z koncepcją twórców będzie to pierwsze miejsce w Europie poświęcone w całości tematowi zesłań Polaków i osób innych narodowości na Wschód, począwszy od XVIII wieku aż po lata 50 XX wieku.

Wciąż wokół są ludzie, którzy doświadczyli deportacji lub ktoś z ich bliskich trafił na Syberię i do Kazachstanu podczas czterech masowych deportacji z lat 40. XX wieku. Organizatorzy akcji zapraszają zainteresowanych ideą Muzeum Pamięci Sybiru do podzielenia się z MPS wspomnieniami, pamiątkami, tak by te wszystkie pojedyncze, osobiste historie złożyły się ostatecznie na wielowątkową opowieść o Sybirze.

Kontakt: sybir@mwb.com.pl, tel: (085) 741 64 49, wew. 22

Akcja gromadzenia wspomnień i pamiątek
Muzeum Sybiru w Białymstoku

Dodaj komentarz