• 2013-06-11

Testament psa premierowo w Poznaniu

14 czerwca na Dużej Scenie Teatru Nowego w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu Ariano Suassuna Historia o miłosiernej, czyli testament psa w reżyserii Remigiusza Brzyka.

Testament psa, reż. Remigiusz Brzyk – plakat (źródło: mat. prasowe)

Testament psa, reż. Remigiusz Brzyk – plakat (źródło: mat. prasowe)

Autor Testamentu psa, Ariano Suassuna, napisał:

W sztuce mojej nie znajduje się ani jedno zdanie, ani jedno słowo sprzeczne z prawdą głoszoną przez Kościół. W istocie wyśmiewam w niej złego księdza i złego biskupa. A o co chodzi? W małym miasteczku, w którym obowiązuje ściśle ustalona hierarchia społeczna, umiera pies bogatej Piekarzowej. W wyniku intryg łotrzyka Świerszcza, powołującego się na tytułowy testament psa, udaje się nakłonić miejscowego proboszcza do uroczystego katolickiego pochówku zwierzaka. Kiedy wiadomość o tym dociera do Biskupa, sprawa się komplikuje, a do testamentu trzeba dodać kolejne zapisy… Intryga się zagęszcza, interweniuje Duch Święty, a na scenę wkraczają przedstawiciele Nieba i Piekła.

Pierwsza wersja spektaklu została zrealizowana we wrocławskiej PWST. Przedstawienie zachwyciło zarówno jurorów Festiwalu Szkół Teatralnych, jak i publiczność we wszystkich miejscach, w których było prezentowane.

W Teatrze Nowym reżyser – Remigiusz Brzyk – połączy nieokiełznaną witalność młodych adeptów sztuki aktorskiej z kunsztem doświadczonych aktorów, tworząc pełną zaskakujących rozwiązań współczesną wersję moralitetu.

Reżyseria i scenografia: Remigiusz Brzyk
Współpraca scenograficzna: Małgorzata Zelek
Kostiumy: Agnieszka Majkutewicz
Muzyka i opracowanie muzyczne: Filip Kalinowski
Inspicjent/asystent reżysera: Dorota Kuczyńska-Standełło

Historia o miłosiernej, czyli testament psa, reż. Remigiusz Brzyk
Premiera: 14 czerwca 2013, Duża Scena
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu

Dodaj komentarz