• 2013-06-11

Sztuka znikania

Od 5 lipca w kinach oglądać będzie można nowy film Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego pt. Sztuka znikania.

Kadr z filmu „Sztuka znikania” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Sztuka znikania” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Aktualizacja, 11 czerwca 2013 r.: Data premiery została przesunięta na 19 lipca.

Sztuka znikania to nowy film twórców nominowanego do Oscara Królika po berlińsku, zwycięzcy Nagrody Magicznej Godziny na festiwalu PLANETE+ DOC w 2009 roku. Nieznana historia haitańskiego kapłana vodou, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową. 

Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Ludzie zachowywali się inaczej – godzinami stali w kolejkach, jakby chcieli pobyć razem, ale wcale ze sobą nie rozmawiali. Odprawiali dziwne rytuały na wielkich stadionach. Deszcz padał tu głośniej, jak w kraju ogłuchłych ludzi, a zimą z nieba leciała zła, biała woda niegasząca pragnienia.

Amon obserwując wydarzenia stanu wojennego przywołuje, podobnie jak Adam Mickiewicz w Dziadach, duchy przodków. Odprawia ceremonię vodou, aby uwolnić Polaków od złych mocy. Rozpoczyna się bój, w którym żywi i umarli jednoczą się we wspólnej walce. Duch polskiego romantyzmu łączy się z haitańskim Loa, dokładnie tak, jak 200 lat temu w czasie wielkiej rewolucji na Haiti.

Sztuka znikania jest spojrzeniem na czasy socjalizmu oczami przybysza z zupełnie innej kultury.

Sztuka znikania  (The Art of Disappearing)
Reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Polska, 2013, 52 min
Dystrybucja: Against Gravity
W kinach od 5 lipca 2013 r.

Dodaj komentarz