• 2013-06-11

Cafe Kulturalna i koncertowe zróżnicowanie muzyczne

Elektroniczny home made pop, dream folk i amerykański folk po polsku – to zestaw brzmień czerwcowego koncertu w stolicy. Na koncercie w Cafe Kulturalnej 16 czerwca wystąpią bowiem Idiot Glee, Enchanted Hunters oraz Adam Rzepucha.

Idiot Glee (źródło: mat. prasowe)

Idiot Glee (źródło: mat. prasowe)

Idiot Glee, cytując swoim pseudonimem wypowiedź Briana Eno o ekstatycznym, emocjonalnym przypływie, którego doświadcza się podczas kreatywnej realizacji, James Friley z Kentucky szybko poruszył czułą strunę w fanach z całego świata, którzy zakochali się w jego brzmieniu. Chociaż używa głównie elektronicznych instrumentów  jego muzykę ciężko nazwać elektroniką. Dzięki temu, że kładzie nacisk na granie na żywo jego utwory są tak organiczne i pełne duszy. Klasycznie wykształcone ręce i muzyczna intuicja są równie ważnymi częściami składowymi jego brzmienia, co głos i sprzęt.

James jest współwłaścicielem labelu Hop Hop, gra na basie w Street Gnar, jest DJem w radio WRFL i członkiem kolektywu Resonant Hole. Po stałej diecie Fleetwood Mac, Roxy Music, Scott Walker i Harry Nilsson, nowe piosenki Idiot Glee stały się bardziej przygodowe i stylistycznie zróżnicowane, zachowując jednak piękne harmonie, które zdają się wypadać z jego ust bez najmniejszego wysiłku. Obecnie pracuje nad płytą, w której gitary i pianino zastąpią keyboard. Po rozległej krajowej i zagranicznej trasie koncertowej promującej debiutancki album Paddywhack, Idiot Glee powraca z nową EPką pełną homemade popu - Life Without Jazz.

Enchated Hunters (źródło: mat. prasowe)

Enchated Hunters (źródło: mat. prasowe)

Enchanted Hunters to trójmiejski zespół założony przez Małgorzatę Penkallę, w którego skład wchodzą również Magdalena Gajdzica i Patryk Zieliniewicz. W ich dokonaniach można dosłuchać się elementów dream-popu, dream-folku, americany. Nostalgiczną atmosferę  powodowaną dziewczęcym głosem liderki przełamują przełamują akcenty psychodeliczne, czy nawiązania do amerykańskiego indie rocka z lat ’90. Ważnym aspektem muzyki Enchanted Hunters są występy na żywo, podczas których publiczność zapraszana jest do słuchania muzyki w nietypowych miejscach: wśród rzeźb kinetycznych w parku Sweliny, na brzegu leśnego jeziora nieopodal plaży, w szatni Teatru Dramatycznego.

Adam Repucha jest wokalistą i songwriter’em. Podczas koncertu zagra swoje intrygujące pieśni oparte na harmoniach głosu i gitary akustycznej. Mimo silnych inspiracji amerykańskim folkiem, to śpiewa jednak – co rzadkie – po polsku. Jego teksty dotykają treści metafizycznych i krążą wokół kilku dziedzin, takich jak np.: morskość, astronomia i efekty świetlne. Kilka jego utworów zostało zarejestrowanych przez reżysera Vincenta Moona, autora projektów Take Away Shows/Blogotheque.

Koncert Idiot Glee / Enchated Hunters / Adam Rzepucha:
16 czerwca 2013 r, godz. 22.00
Cafe Kulturalna, Plac Defilad 1
Warszawa

Dodaj komentarz