Znamy nagrodzoną Fotograficzną Publikację Roku 2012

Jury Fotograficznej Publikacji Roku ogłosiło zwycięzców konkursu. W kategorii Książka Fotograficzna Roku 2012 główną nagrodę otrzymał kolektyw Sputnik Photos za publikację pt. Miejsca odległe (wydaną przez Centrum Nauki Kopernik).

I Nagroda (publikacja), „Miejsce odległe”, Sputnik Photos, wyd. Centrum Nauki Kopernik (źródło: materiały prasowe organizatora)

I Nagroda (publikacja), „Miejsce odległe”, Sputnik Photos, wyd. Centrum Nauki Kopernik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jury Fotograficznej Publikacji Roku w składzie: Piotr Bekas, Joanna Kinowska, Paweł Rubkiewicz, Marta Szymańska, Paweł Szypulski, Jakub Śwircz, Zbigniew Tomaszczuk, Wojtek Wieteska, Honza Zamojski postanowiło nagrodzić i wyróżnić książki, które o klasę przewyższają te, które widzimy w księgarniach. Zwycięzców wybrano spośród ponad 60 nadesłanych propozycji. To książki, które wnoszą nową jakość i jako projekty fotograficzne i jako obiekty. Są to publikacje, do których z chęcią wraca się, miło ogląda, czerpie się przyjemność z obcowania z nimi. Oceniano spójność koncepcji, ale także zawartość i formę. Analizowano czy okładka i dobór papieru współgra z zawartością.

Zwycięzcą w kategorii Książka Fotograficzna Roku 2013 jest Miejsce odległe kolektywu Sputnik Photos, wydane przez Centrum Nauki Kopernik. Nagrodę zdobywa za nietuzinkowy projekt fotograficzny oraz udane poszukiwania nowych form wydawniczych. Zarówno zdjęcia jak i projekt graficzny zasługują na najwyższe uznanie. Warto zwrócić uwagę na to, jak projekt graficzny spaja prace wielu fotografów, jak tworzy spójną ramę, przy jednoczesnym zachowaniu odrębności i indywidualizmu każdego z artystów. Jest to niemal misja niemożliwa, świadcząca o dużej energii twórców i chęci eksperymentowania. Poszukiwania nowoczesnej, użytecznej i czytelnej formy obejmuje nie tylko ułożenie zdjęć na stronie, lecz jest wybiegiem absolutnym – od okładki/pudełka, poprzez dobór papieru do konkretnego projektu fotograficznego, wreszcie do wspólnej numeracji stron.

Zwycięzca w kategorii Książka Roku 2013, nagroda im. Krzyśka Makowskiego
Sputnik Photos, Miejsce odległe
red. Jacek Kopciński, oprac. graf. Ania Nałęcka/Tapir Book Design
wyd. Centrum Nauki Kopernik, Warszawa 2012

Pierwsze wyróżnienie
Waldemar Śliwczyński, Topografia ciszy
red. W. Śliwczyński, oprac. graf. Tomasz Wojciechowski
Wydawnictwo Kropka, Września 2012

Drugie wyróżnienie
Czesław Olszewski, Warszawa nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku,
red. Łukasz Gorczyca, Piotr Jamski, Michał Kaczyński, Marta Leśniakowska
oprac. graf. Michał Kaczyński, wyd. Fundacja Raster, Warszawa 2012

Trzecie wyróżnienie
seria Żywe Archiwa
wyd. Fundacja Archeologia Fotografii, Warszawa 2012

Zwycięzca w kategorii Self-publishing 2013, nagroda im. Krzyśka Makowskiego
Michał Łuczak, Brutal
red. Ewelina Lasota, oprac. graf. Ania Nałęcka/Tapir Book Design

Wybór prac w kategorii Self-publishing przyniósł wiele pytań i wątpliwości. Kategoria self-publishingu jest trudna do zdefiniowania i wciąż trwa dyskusja nad wyznaczeniem konkretnych ram dla tego określenia. Pracując nad regulaminem konkursu, przyjęto zasadę opartą na prawach autorskich do książki. Jeśli 100% praw zostaje przy autorze bądź autorach mówimy o self-publishingu. Wśród nadesłanych publikacji znalazły się książki, które trudno było porównywać ze sobą. Z jednej strony sporo z nich wydano dzięki grantom i dotacjom, te zaś wyróżniały się poważną redakcją, zatrudnieniem grafika, regularnym nakładem (setki egzemplarzy) i wreszcie, w pewnym sensie – rozmachem. Z drugiej zaś strony nadesłano wiele książek w niedużych edycjach, skromnie wydanych, gdzie autor nierzadko był jedyną pracującą nad publikacją osobą. W związku z taką różnorodnością, jury postanowiło przyznać nagrodę im. Krzyśka Makowskiego jednej publikacji i nie przyznawać żadnych wyróżnień.

Fotograficzna Publikacja Roku 2012
Fotofestiwal – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi

Dodaj komentarz