• 2013-06-10

Śląska Rzecz

Po raz ósmy projektanci, producenci, organizacje pozarządowe zmierzyły się w konkursie Śląska Rzecz. Zwycięzcy tej edycji zostaną ogłoszeni 14 czerwca.

Śląska Rzecz, logo konkursu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Śląska Rzecz, logo konkursu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Okazuje się, że firmy, czy branże, które nie są kojarzone z designem, zaczynają wykorzystywać elementy projektowe. To pokazuje moc designu w tworzeniu trafionych rozwiązań, stworzonych z myślą o tych, którzy będą z nich korzystać

– tak na gorąco komentowała obrady jury konkursu Śląska Rzecz jego członkini, dr Agnieszka Szóstek

Konkurs organizowany jest przez Zamek Cieszyn przy wsparciu projektu Design Silesia. Każda edycja to kolejny rozdział historii dobrego projektowania w regionie. W tym roku zapisany jest Silesianą, śląskim krojem pisma, który jest motywem przewodnim identyfikacji wizualnej. Organizatorzy przypominają w ten sposób zwycięzcę konkursu z 2006 roku. Już wkrótce do grona laureatów dołączą kolejni. Kto to będzie? O tym zdecydowało jury, w którym zasiadali:

  • Marcel Benčík (Akademia Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie)
  • prof. Czesława Frejlich (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, redaktorka naczelna kwartalnika projektowego 2+3D)
  • Ewa Gołębiowska (Dyrektorka Zamku Cieszyn)
  • dr hab. Irma Kozina (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach)
  • Wojciech Małolepszy (prezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych)
  • Lucyna Sikora (Dyrektorka Zespołu ds. Doradztwa i Informacji Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego)
  • Barbara Szafir (Zastępczyni Dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego)
  • dr Agnieszka Szóstek (School of Form w Poznaniu, Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej w Warszawie).

Jurorzy ocenili 28 produktów, 41 projektów graficznych oraz 10 usług. Nie były to jedynie inspirujące pomysły w fazie koncepcji, a rozwiązania wdrożone na Śląsku w 2012 roku.

Moim zdaniem najmocniejsza była kategoria grafiki użytkowej. Było też parę naprawdę dobrych produktów, ale i trochę gadżetów, które nie mają rozwiązywać problemów, a jedynie zdobić świat

– podsumowała prof. Czesława Frejlich, która towarzyszy konkursowi od pierwszej edycji.

Podobnego zdania był, po raz pierwszy zasiadający w jury, Marcel Benčík:

Zgłoszono dużo dobrych projektów książek, a także identyfikacji wizualnych instytucji kultury. To, że pochodzą z jednego rejonu Polski, dowodzi, że na Śląsku grafika jest coraz lepsza.

Jakie konkretnie produkty, projekty graficzne i usługi jurorzy uznali za najlepsze? Tego będzie można dowiedzieć się 14 czerwca. W Zamku Cieszyn odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników (godz. 15.00), a tuż po zakończeniu Gali zostanie otwarta pokonkursowa wystawa (godz. 16.00). Będzie ją można oglądać w Zamku Cieszyn do 28 lipca, a następnie trafi do Muzeum Śląskiego w Katowicach (od 2 sierpnia do 1 września).

Konkurs Śląska Rzecz realizowany jest w ramach projektu Design Silesia. Działania promujące design wraz z Liderem – Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego – realizują: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Ars Cameralis Silesia Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn.

Śląska Rzecz – ogłoszenie wyników
14 czerwca 2013 r., godz. 15.00

Wystawa pokonkursowa
14 czerwca – 28 lipca 2013 r.
Zamek Cieszyn
Cieszyn

Dodaj komentarz