• 2013-06-10

Papusza Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego

Nowy film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego Papusza został zakwalifikowany do konkursu głównego 48. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

Kadr z filmu „Papusza” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Papusza” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Poprzedni film twórców – Mój Nikifor, w 2005 roku zdobył najważniejsze nagrody tego festiwalu. Kryształowy Glob za reżyserię otrzymał Krzysztof Krauze, za najlepszą aktorkę uznano Krystynę Feldman, zaś sam obraz otrzymał Kryształowego Globusa dla najlepszego filmu.

Papusza to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany Pieśni Papuszy. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety – Juliana Tuwima. Gila Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.

Historia Papuszy to autorski film historyczny. Obraz próbuje przybliżyć burzliwe życie poetki. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów – odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji. Aby uświadomić sobie, jak ogromna była to praca, wystarczy wspomnieć, że twórcy do realizacji filmu przygotowywali się ponad 5 lat.

Nie będzie to film biograficzny (tak, jak nie był biograficzny Mój Nikifor). Nie będzie to film społeczno-polityczny. Nie będzie to film o aspiracjach etnograficznych. Będzie to film o odwadze tworzenia, cierpieniu, samotności na szczycie, niespełnionej miłości, poświęceniu. Ale i o szczęściu – tak o filmie mówią jego twórcy.

Papusza to pierwszy polski film w języku romskim. Dużym atutem są czarno-białe zdjęcia autorstwa Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia. Muzykę napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz. W rolach głównych zobaczymy Jowitę Budnik, Antoniego Pawlickiego i Zbigniewa Walerysia. Premiera kinowa jest zaplanowana na czwarty kwartał tego roku.

Papusza
Reżyseria: Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze
Dystrybutorem filmu jest Next Film. Producentem jest Argomedia – Lambros Ziotas. Koproducenci: PISF, Telewizja Polska, Canal+ Polska, Studio Filmowe KADR.

48. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach
28 czerwca – 6 lipca 2013 r.
Karlowe Wary
Czechy

Dodaj komentarz