NeSpoon i jej Szelest myśli w Olsztynie

Od 27 czerwca w BWA w Olsztynie będzie można oglądać wystawę prac artystki o pseudonimie NeSpoon pt. Szelest myśli.

NeSpoon, „Szelest myśli“ (źródło: materiały prasowe organizatora)

NeSpoon, „Szelest myśli“ (źródło: materiały prasowe organizatora)

W sali kameralnej BWA artystka o pseudonimie NeSpoon, znana z koronkowych realizacji w przestrzeni miejskiej, zaprezentuje wypalaną w glinie misterną biżuterię dla miasta, malarstwo na płótnie oraz wyjątkowy projekt Myśli – setki drobnych białych porcelanowych płatków, wyeksponowanych tak, by zachęcić widza do dotykania i przesuwania delikatnie dźwięczących krążków. Historia oczyszczania umysłu poprzez pełną skupienia pracę-medytację i proces formowania porcelany zawarte są w prezentowanym filmie wideo. Na fasadzie budynku BWA od al. Piłsudskiego NeSpoon oraz Maniac zaprezentują artystyczną wizję kosmosu i układu heliocentrycznego. Wystawa w BWA nie jest prezentacją street artu sensu stricto, jest czymś więcej niż próbą przeniesienia sztuki-z-ulicy w pustkę czterech ścian galerii, mierzy się z inną materią niż pytania: jak nie zadusić sztuki, nie zabrać jej powietrza, jak nie onieśmielić wolnego ducha ulicy nabożną bielą white cube’a? Jest to opowieść o pięknie i harmonii, o tworzeniu enklaw łagodności i subtelności w rzeczywistości zaśmiecanej nachalnymi reklamami, w drażniąco przypadkowym krajobrazie miejskim.

NeSpoon tworzy sztukę pozytywną, czy też raczej wynikającą z pozytywnych emocji: spokoju, szczęścia, spełnienia, miłości – i jej celem jako artystki jest przekazanie i wywołanie takich uczuć u odbiorcy. W przypadku interwencji street artowych, zwłaszcza tych drobnych, ceramicznych NeSpoon podkreśla, że chciałaby, aby ludzie dostrzegając to, co zrobiła, choć na moment wytrącili się z codziennego pędu, by zatrzymali się i uśmiechnęli. I rzeczywiście trudno jest nie zachwycić się widokiem przepięknego kolorowego kafla odnalezionego nieoczekiwanie na odrapanym murze, czy pordzewiałej skrzynce gazowej. Może się nam to przydarzyć w wielu miastach Polski (również w Olsztynie), Europy i świata. Wyplatane i wypalane koronki NeSpoon trafiły na ulice Francji, Austrii, Włoch, Niemiec; znaleźć je można zarówno na plaży w Dąbkach jak i Goa w Indiach czy Synaju w Egipcie. (…)

Dla NeSpoon piękno przybrało formę koronki, mandali, pierwotnego motywu zdobniczego, który pojawia się w sztuce bardzo wielu kultur, nie tylko w tradycji indyjskiej czy tybetańskiej. Jest w nim spokój i symetria, której wszyscy instynktownie szukają. Odruchową, biologiczną sympatię do symetrycznych wzorów mamy wszyscy wdrukowaną gdzieś bardzo głęboko w sobie, niezależnie od wieku, światopoglądu i warstw wykształcenia. W muralu na fasadzie olsztyńskiej Galerii BWA w kosmogonicznej wizji wykreowanej wraz z Maniakiem, koronka wyobraża ciała niebieskie.

W działaniach street artowych dla wybranej przestrzeni w mieście NeSpoon przeznacza zawsze jedną unikatową koronkę, którą odmalowuje potem jeszcze tylko raz – w malarskiej impresji na płótnie. Właśnie te niepowtarzalne obrazy-pamiątki zobaczyć można w sali kameralnej BWA. NeSpoon wykorzystuje wzory koronek, które pochodzą z Koniakowa i robione są ręcznie przez ludowe artystki. Mimo to w swojej twórczości odżegnuje się od skojarzeń folkowych, inspiracji wyłącznie twórczością ludową. Źródłem jej sztuki jest najbardziej pierwotna żeńska energia, gasząca konflikty, lecząca, kojąca.

Ewelina Bobińska

Kosmos. Układ heliocentryczny
Współpraca: Maniac
Realizacja w przestrzeni publicznej miasta Olsztyna – mural na fasadzie BWA
Kuratorka: Ewelina Bobińska

NeSpoon, Szelest myśli – malarstwo, ceramika, wideo, street art
Wernisaż: 27 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2013 roku
BWA Galeria Sztuki
Al. Marsz. J. Piłsudzkiego 38
Olsztyn

Dodaj komentarz