• 2013-06-10

Goya Saury w Kinie Pod Baranami

Kino Pod Baranami i Instytut Cervantesa w Krakowie zapraszają 14 czerwca o godz. 19.30 na pokaz filmu Goya w reżyserii Carlosa Saury.

Kadr z filmu „Goya” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Goya” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokaz towarzyszy wystawie Goya kronikarz wszystkich wojen. Okropności i fotografie wojenne.

Słabo znany polskiej publiczności film genialnego hiszpańskiego reżysera zaprezentowany zostanie w piątek, 14 czerwca, o godzinie 19.30. Punktem wyjścia filmu Saury są ostatnie lata Goyi, spędzone na wygnaniu we Francji. Artysta, który na starość stracił zupełnie słuch, wspomina różne momenty ze swojego życia. Układają się one w ciąg doświadczeń, które sprawiły, że późna sztuka Goyi była tak mroczna, nasycona lękami i najrozmaitszymi obsesjami.

Goya był zawsze moim ulubionym malarzem. Zawsze pragnąłem lepiej go poznać, więc zacząłem studiować jego malarstwo, rysunki i grafiki. W filmie starałem się stworzyć osobiste wyobrażenie tych ostatnich lat artysty, które spędził na wygnaniu w Bordeaux razem z o wiele młodszą od siebie Leocadią Zorrillą, jego towarzyszką życia, oraz z dwunastoletnią córką Rosarią

– Carlos Saura

Reżyser do współpracy nad filmem zaprosił osoby o pokaźnym dorobku artystycznym: zdjęcia robił mistrz światłocienia Vitorrio Storaro, dekoracje – nagrodzony Oscarem Pierre-Louis Thevenent, natomiast kostiumy przygotował sławny Pedro Moreno. Powstał niezwykły film, który jest estetyczną ucztą dla oczu, wspartą znakomitą grą aktorów i znakomitą muzyką.

Pokaz filmu Goya towarzyszy wystawie Goya kronikarz wszystkich wojen. Okropności i fotografie wojenne, pozwalającej spojrzeć na Goyę jako prekursora fotoreporterstwa wojennego. Seria grafik Francisco Goi ukazująca brutalność i okrucieństwo hiszpańskiej wojny o niepodległość toczonej przeciwko wojskom napoleońskim zestawiona została z fotografiami znakomitych hiszpańskich fotoreporterów z czasów hiszpańskiej wojny domowej. Wystawę można zobaczyć w siedzibie Instytutu Cervantesa w Krakowie na ul. Kanoniczej 12.

Goya
Reż. Carlos Saura
14 czerwca 2013 r., godz. 19.30
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz