• 2013-06-10

Gil Cohen-Magen w kręgu chasydów

W Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie można oglądać wystawę fotografii pt. W kręgu chasydów, której autorem jest Gil Cohen-Magen. Ekspozycja odbywa się w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Fot. Gil Cohen Magen, „W kręgu chasydów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Gil Cohen Magen, „W kręgu chasydów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcia prezentowane na wystawie W kręgu chasydów zostały wykonane przez izraelskiego fotografa Gila Cohena-Magena. Jedno z typowych reporterskich zleceń, które otrzymał od Agencji Reutera, zadanie sfotografowania jerozolimskiej dzielnicy Mea Szearim, tradycyjnego bastionu ultraortodoksyjnego chasydyzmu, przerodziło się w trwający ponad 10 lat autorski projekt.

Dla Cohena-Magena, który urodził się i wychował w jednej ze świeckich dzielnic Jerozolimy, wkroczenie w oddalone o zaledwie kilka kilometrów wąskie uliczki Mea Szearim oznaczało zmierzenie się z własnymi wyobrażeniami na temat ultraortodoksyjnych Żydów, w dużej mierze kształtowanymi przez media. Początki nie były łatwe. Chasydzkie społeczności, których życie postanowił udokumentować, zgodnie z Księgą Wyjścia unikają wykonywania zdjęć (Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi). Mimo, że zakaz dotyczy jedynie fotografii wykonywanych w celach rytualnych, na Cohena-Magena i na jego aparat fotograficzny patrzono z nieufnością. Zdarzało się, że spotykał się z przejawami agresji.

Determinacja i cierpliwość fotografa sprawiły, że z czasem jego obecność zaczęła być akceptowana, a projekt, który rozpoczął się w Dzielnicy Stu Bram, objął również inne miejsca. Efektem jest fotograficzny esej o społecznościach, które swoje życie budują wokół przykazań Tory – najświętszej z ksiąg Judaizmu.

Wystawa, przygotowywana we współpracy z Fundacją LabLab, odbywa się w ramach Kraków Photo Fringe, cyklu wydarzeń towarzyszących Miesiącowi Fotografii w Krakowie.

Gil Cohen-Magen, W kręgu chasydów
Miesiąc Fotografii w Krakowie
Wystawę można oglądać od 23 maja 2013 roku
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

Dodaj komentarz