• 2013-06-10

Arkadiusz Andrejkow z wyrobami pozowanymi w Sanoku

Od 31 maja w BWA Galerii Sanockiej można oglądać wystawę prac Arkadiusza Andrejkowa pt. Wyroby pozowane.

Arkadiusz Andrejkow, „Wyrób nr 3”, 120x70 cm, akryl, spray, płótno, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Arkadiusz Andrejkow, „Wyrób nr 3”, 120x70 cm, akryl, spray, płótno, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zestaw prac zatytułowany Wyroby pozowane swoimi korzeniami sięga do inspiracji związanych z okładkami czasopism kulinarnych, na których poszczególne osoby, bądź też całe rodziny dumnie prezentują przygotowane przez siebie wyroby kulinarne. Postacie ze zdjęć chcą jak najlepiej pokazać się w danym momencie, a pozowanie do fotografii jest punktem kulminacyjnym czasochłonnych przygotowań.

Postacie umieszczone na obrazach siedzą przy stole, na którym znajdują się produkty do spożycia lub przybory kuchenne, wpatrując się w nie wzrokiem, pozbawionym jakichkolwiek emocji. Można się domyślać, że stopniowo rodzi się w nich uczucie zdziwienia daną sytuacją. Są jakby zahipnotyzowani danym obiektem, czują się przez niego zniewoleni, ale zarazem nie protestują wobec zaistniałej sytuacji, poddają się jej.

Dobór postaci do poszczególnych przedmiotów leżących na stole najczęściej był dosyć przypadkowy. Osoby, którymi są bliscy znajomi lub rodzina malarza nie do końca mają ochotę identyfikować z ustawionymi przed nimi rekwizytami, lecz mimo to stają się one ważnym dla nich atrybutem. Po części z przymusu.

Odbiorca obrazów może snuć refleksje na temat losu człowieka we współczesnym świecie, który mimo wszystko często pozostaje sam w zamkniętym pomieszczeniu. Z dala od codziennych spraw i obowiązków. Mimo to nie może uciec od swych problemów, które prawdopodobnie w świecie stworzonym przez artystę z każdą chwilą coraz bardziej się nasilają.

Arkadiusz Andrejkow, Wyroby pozowane
Wernisaż: 31 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 29 czerwca 2013 roku
BWA Galeria Sanocka
Rynek 14
Sanok

Dodaj komentarz