• 2013-06-08

Przegląd Filmowy na Brave Festival

Odbywający się we Wrocławiu od 7 do 12 lipca Brave Festival to nie tylko spektakle, koncerty i spotkania z artystami, ale też Przegląd Filmowy o tematyce antropologiczno-kulturowej.

Kadr z filmu „Baraka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Baraka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

8. edycja Przeglądu poświęcona zostanie m.in. Kambodży – krajowi o bogatej kulturze i niezwykle burzliwej historii.

Tradycyjnie Przegląd Filmowy podzielony zostanie na trzy główne cykle tematyczne: Brave Focus, Brave People Doc i Brave Contexts. Brave Focus poświęcony będzie Kambodży, której losy bardzo wyraźnie nawiązują do tematu przewodniego tegorocznej edycji Brave – Zaginiony rytm. To położone w południowo-wschodniej Azji państwo od lat próbuje odzyskać swój własny rytm. Bezprecedensowa w dziejach świata tragedia, jaką były rządy Czerwonych Khmerów, spowodowała, że Kambodża zerwała więź ze swoimi przodkami. Dziś jest państwem po przejściach – malowniczym, otwartym, bogatym kulturowo, ale naznaczonym ranami, które dopiero się zabliźniają.

Jednym z najważniejszych wydarzeń odbywających się w ramach tego cyklu będzie pokaz filmów uznanego na całym świecie khmerskiego reżysera – Rithy Panha. Podczas Przeglądu pokazanych zostanie pięć znakomitych filmów tego twórcy The Land of the Wandering Souls, The Burnt Theatre, The People of Angkor, Rice People oraz Paper Cannot Wrap Ember.

Cykl Brave People Doc to z kolei portrety odważnych ludzi, którzy świadomie i celowo podejmują istotne dla danej społeczności tematy, potrafią przeciwstawić się otaczającej ich rzeczywistości w imię ochrony wartości, tradycji i ideałów. Dotychczas w cyklu tym prezentowane były wyłącznie filmy dokumentalne. W tym roku jednak znajdzie się w nim miejsce również dla kina fabularnego. W Dolnośląskim Centrum Filmowym zobaczyć będzie można m.in. film Tablice w reżyserii wielokrotnie nagradzanej, pochodzącej z jednej z najsłynniejszych filmowych rodzin świata Samiry Makhmalbaf. Z kolei w związku z projekcją My name’s Jagdish Bhatt, gościem Przeglądu będzie Jagdish Bhatt – tytułowy bohater filmu, mieszkaniec indyjskiego slumsu, któremu udało się przekroczyć społeczne bariery i zaprezentować twórczość w Europie.

Ostatni cykl Przeglądu Filmowego, czyli Brave Contexts, jak co roku bezpośrednio nawiązywał będzie do tematu przewodniego tegorocznej edycji, wspomnianego już Zaginionego Rytmu. W jego ramach zaprezentowanych zostanie m.in. pięć unikalnych obrazów, które poszerzą, a w niektórych przypadkach zaproponują zupełnie nową interpretację głównego motywu edycji i jego artystycznego credo. Na tegoroczny cykl złoży się: wybitna trylogia Godfrey’a Reggio Koyaanisqatsi, Powaqqatsi, Naqoykatsi oraz Baraka i Samsara w reżyserii Rona Friecke. Wszystkie te tytuły, mimo, że noszą miano kultowych, bardzo rzadko pokazywane były polskiej publice, zaś prezentacja ich wszystkich razem w ramach jednego pokazu jest wydarzeniem bezprecedensowym.

Głównym celem 8. Przeglądu Filmowego Brave Festival 2013 jest dotarcie z filmami o wymiarze kulturowo antropologicznym do widzów ciekawych świata, tolerancyjnych i otwartych na nowe dla nich wartości, jakie niesie ze sobą kultywowanie tradycji na różnych szerokościach geograficznych. Przegląd jest integralną częścią Brave Festival, a więc oddaje podstawowe przesłanie festiwalu, jakim jest sprzeciw wobec wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury. Założeniem Przeglądu jest również promowanie wartościowych filmów, które pozostają na co dzień niedostępne widowni kinowej z powodu ograniczonej lub wręcz nieistniejącej ich dystrybucji. Dodatkowo seansom towarzyszyć będą spotkania z udziałem samych twórców, jak i ekspertów konkretnych dziedzin– reporterów, podróżników i filmowców.

Przegląd Filmowy Brave Festival
7-12 lipca 2013 r.
Dolnośląskie Centrum FIlmowe
Wrocław

Dodaj komentarz