• 2013-06-08

Instalacja Pawła Kowalewskiego – twarzą w twarz z mrokiem historii

25 czerwca na Placu Konstytucji 3 Maja w Radomiu zostanie udostępniona przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia instalacja Pawła Kowalewskiego pt. Symulator totalitaryzmu.

Paweł Kowalewski, „Symulator totalitaryzmu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Kowalewski, „Symulator totalitaryzmu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Symulator totalitaryzmu, która ma postać ogromnej zaciemnionej kabiny, we wnętrzu której widz, po uruchomieniu multimedialnej projekcji, staje twarzą w twarz z mrocznym dziedzictwem XX-wiecznej historii. Instalacja nawiązuje do znanych każdemu symulatorów różnego rodzaju zachowań ludzkich, np. symulatora lotów, mrozu czy nieważkości. W tym przypadku jednak przed oczami widza przesuwają się obrazy zagłady, śmierci, wszelkiego zła, które budzą świadomość, niezamierzonego wprawdzie, ale jednak współuczestnictwa.

Paweł Kowalewski urodził się w 1958 roku w Warszawie. W latach 1978–1983 studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Stefana Gierowskiego. Od 1985 roku pracuje jako adiunkt na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1982 roku (wraz z Ryszardem Grzybem, Jarosławem Modzelewskim, Włodzimierzem Pawlakiem, Markiem Sobczykiem i Ryszardem Woźniakiem) założył formację artystyczną Gruppa; aktywnie uczestniczył we wszystkich jej wystawach i akcjach, był również współwydawcą jej pisma Oj dobrze już.

Wystawa przeznaczona jest dla widzów dorosłych.

Paweł Kowalewski, Symulator totalitaryzmu
Udostępnienie: 25 czerwca 2013 roku, godz. 13.00
Instalacja będzie czynna do 4 lipca 2013 roku
Plac Konstytucji 3 Maja, Radom
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Dodaj komentarz