Ludomir Franczak o tym, co odzyskane

Od 14 czerwca w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu można oglądać wystawę prac Ludomira Franczaka pt. Odzyskane.

Autor pracy: Ludomir Franczak, wystawa „Odzyskane” w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Ludomir Franczak, wystawa „Odzyskane” w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odzyskane to próba przełożenia na język sztuki sposobu obrazowania typowego dla tematycznej kolekcji lub prywatnego atlasu. Instalacja w przestrzeni Galerii Sztuki Wozownia składać się będzie z kilku części-rozdziałów, w których zarówno fotografie, rysunki, colage’s, jak i dźwięki oraz wypowiadane fragmenty tekstów z przeszłości przywołują wspomnienia lub inicjują nowe fantazmatyczne narracje. Ludomir Franczak jest kolekcjonerem przedmiotów, obrazów i historii. Zazwyczaj są to odzyskane lub znalezione fragmenty historii. Te szczątki obrazów i narracji zasiedlają kolejne projekty, by z czasem rozpocząć własne życie poprzez publikacje artystyczne oraz dalsze przetworzenia zawodnej pamięci i zaburzone przekazy. (…)

Ludomir Franczak & Małgorzata Jankowska

Ludomir Franczak, artysta plastyk, performer poruszający się w obszarze multimediów, malarstwa, grafiki, instalacji, designu, teatru. Absolwent WSP UMK w Toruniu (dyplom z Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki/ 2002; studia w Zakładzie Grafiki WSP, 2002/03). Swoje projekty prezentuje w galeriach, muzeach, przestrzeni publicznej i teatralnej w Polsce i za granicą. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, Pogodno), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Karin Danielsson, Leo Palmestal). Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007 i laureatem festiwalu Spotkania 2011 Fundacji Łódzkich Spotkań Teatralnych. Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak historię i literaturę.

Kuratorka: Małgorzata Jankowska

Ludomir Franczak, Odzyskane
Wernisaż: 14 czerwca 2013 roku, godzi. 18.00
Wystawa potrwa do 11 sierpnia 2013 roku
Galeria Sztuki Wozowia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz