Konrad Pustoła: Uzdrowiska

20 czerwca Fundacja Bęc Zmiana w Warszawie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii autorstwa Konrada Pustoły inaugurującej tegoroczną edycję cyklu Synchronicity. 

Fot. Konrad Pustoła (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Konrad Pustoła (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna edycja Synchronicity – kilkuletniego cyklu wystaw i publikacji skoncentrowanych wokół architektury przyszłości – poświęcona jest projektowaniu działającemu na wiele zmysłów, architekturze działającej na człowieka na wiele sposobów, architekturze jako narzędziu inżynierii społecznej. Architektura organizująca przestrzeń działa na znajdujących się w niej ludzi w pierwszej kolejności poprzez to co widzialne. Ważne jednak są wszystkie elementy przestrzeni i to jak ich kompozycja wpływa na przebywającego w niej człowieka.

Najlepszym przykładem architektury, dla której pierwszorzędne znaczenie ma oddziaływanie na człowieka, na jego stan fizyczny, ale i duchowy, są sanatoria i uzdrowiska. W projektowaniu tych miejsc istotne jest nie tyle racjonalne i kontrolujące rozmieszczenie jednostek ludzkich, ile przewidywanie i ukierunkowywanie specyficznych pozytywnych doznań umożliwiających regenerację, powrót do zdrowia, do pełni sił, odzyskanie siebie. Odpowiednio zaprojektowane uzdrowisko pełni funkcję utopii w działaniu, bo jego podstawową regułą niezmiennie pozostaje ludzkie dobro.

Konrad Pustoła podczas podróży po Polsce odwiedził dziesięć ośrodków uzdrowiskowych, wśród których znalazło się zbudowane w połowie XIX wieku pierwsze na świecie sanatorium w Sokołowsku, charakterystyczne dla przedwojennego modernizmu uzdrowiska w Czerniawie i Krynicy oraz reprezentanci architektury PRL-owskiej w tym m.in. ogromne sanatorium Równica w Ustroniu.

Wystawa cyklu fotografii autorstwa Konrada Pustoły inauguruje tegoroczną edycję cyklu Synchronicity realizowanego przez Fundację Bęc Zmiana dzięki wsparciu otrzymanemu od m. st. Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konrad Pustoła – rocznik 1976, ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Warszawskim (2003) oraz artystyczne w londyńskim Royal College of Art (2008). W swoich projektach zajmuję się badaniem wizualnych aspektów relacji społecznych i ekonomicznych. Laureat konkursu Polskiej Fotografii Prasowej za cykl Sanna (2001). Uczestnik wielu wystaw m.in. Nowi dokumentaliści (2005) w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Bloomberg New Contemporaries (2008) w Londynie; Storia, memoria, identitia (2009) w Modenie, PhotoEspania (2010) w Madrycie.

Konrad Pustoła: Uzdrowiska
20 czerwca – 20 lipca 2013 r.
Domki Fińskie
Warszawa

Dodaj komentarz