• 2013-06-07

Wszystko o kobietach premierowo w Łodzi

14 czerwca w Teatrze Nowym w Łodzi odbędzie się premiera spektaklu Wszystko o kobietach w reżyserii Piotra Bikonta, na podstawie tekstu chorwackiego dramaturga Miro Gavrana.

 „Wszystko o kobietach”, reż. Piotr Bikont - plakat (źródło: mat. prasowy)

„Wszystko o kobietach”, reż. Piotr Bikont - plakat (źródło: mat. prasowy)

Wszystko o kobietach pisał Miro Gavran, myśląc o scenie. Jego komedia należy do nurtu tych dobrze skrojonych, z napięciem godnym thrillera, dowcipnym dialogiem i postaciami bliskimi współczesności. Historia o piętnastu kobietach w różnym wieku to swoiste studium kobiecej natury, opisane męskim okiem i ręką. Najistotniejszym elementem sztuki chorwackiego dramatopisarza są emocje przekazywane w prosty, ale interesujący sposób.

Jak mówi Piotr Bikont, spektakl powstał przede wszystkim ku uciesze i lekkiemu wzruszeniu widza. W realizacji komedii reżyser stawia na formę, która jego zdaniem mimo swej zawiłości łatwa do rozszyfrowania nie jest, daje widzowi pewną dodatkową satysfakcję działania intelektualnego, które wykracza poza rozumienie tych prostych i banalnych historii.

Miro Gavran – najwybitniejszy współczesny pisarz chorwacki, laureat prestiżowej nagrody Central European Time dla najlepszego dramatopisarza Europy Środkowej. Autor dramatów (Antygona Kreona, Szekspir i Elżbieta, Mąż mojej żony), powieści dla dorosłych i młodzieży, scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych.

przekład: Anna Tuszyńska
reżyseria: Piotr Bikont
scenografia: Aleksander Janicki
kostiumy: Zuzanna Markiewicz
światło: Kornel Luczek
występują: Joanna Fidler (gościnnie), Mirosława Olbińska, Katarzyna Żuk, Jerzy Krasuń (głos)

Wszystko o kobietach (Sve o żenama) Miro Gavran
Premiera: 14 czerwca 2013 roku
Mała Sala Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
ul. Zachodnia 93

Dodaj komentarz