• 2013-06-07

Ostatni wyścig Jeana Hatzfelda niebawem w ksiągarniach

24 czerwca nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się książka Ostatni wyścig Jeana Hatzfelda w przekładzie Małgorzaty Kozłowskiej.

Ostatni wyścig, Jean Hatzfeld – okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Ostatni wyścig, Jean Hatzfeld – okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Kiedy na olimpiadzie w Pekinie wybucha afera dopingowa, kariera Ayanleha Makedy kończy się równie niespodziewanie, jak się zaczęła. Z podium i salonów śmietanki towarzyskiej trafia wprost do okopów w ogarniętej wojną ojczyźnie. Rozpoznaje go zafascynowany sportem francuski dziennikarz i na własną rękę próbuje zgłębić okoliczności skandalu, który zakończył karierę Ayanleha. Długie rozmowy Frédérica z bliskimi i współpracownikami wybitnego maratończyka rzucają światło nie tylko na tajemniczą sprawę, ale są także źródłem wiedzy o stereotypach i uprzedzeniach, z którymi stykają się na co dzień i biali, i czarni.

Historia etiopskiego biegacza Ayanleha Makedy jest nie tylko opowieścią o miłości, przyjaźni i zdradzie, lecz ukazuje także fałsz politycznej poprawności Zachodu i wyjaśnia, gdzie tkwi źródło afrykańskich kompleksów. Hatzfeld jest niezwykle wyczulony na piękno przyrody i krajobrazu, świetnie oddaje doświadczenia maratończyka, zmysłowe, głęboko cielesne przeżycia. Jednak, co ważniejsze, można mu zaufać. Niewielu Europejczyków potrafiło zrozumieć Afrykę. Ta powieść — podobnie jak rwandyjskie reportaże — pokazuje, że Francuz należy do tej garstki.

Krzysztof Cieślik

Ostatni wyścig Jean Hatzfeld
Data premiery: 24 czerwca
Przekład z języka francuskiego: Małgorzata Kozłowska
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz