• 2013-06-07

Olga Tokarczuk we wrocławskich strefach kontaktu

8 czerwca od godz. 17.00 w cyklu wtw:// strefy_kontaktu_nowe horyzonty w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu można będzie obejrzeć filmy, które wybrała Olga Tokarczuk – autorka książki Prowadź swój pług przez kości umarłych, na podstawie której we Wrocławskim Teatrze Współczesnym powstał scenariusz spektaklu Kotlina w reżyserii Agnieszki Olsten. O godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z Olgą Tokarczuk.

Cykl: wtw:// strefy_kontaktu_nowe horyzonty (źródło: materiały prasowe)

Cykl: wtw:// strefy_kontaktu_nowe horyzonty (źródło: materiały prasowe)

Olga Tokarczuk:

Ostatnia fala – film mojej młodości, jak i cały Peter Weir. Niepokojąca wizja rzeczywistości, w której odsłania się nowy wymiar. Film z gatunku, który lubię najbardziej: ‘nic nie jest takie, jak by się na pierwszy rzut oka wydawało’. Stał się jednym z kultowych obrazów dla rodzącej się pod koniec lat 70. ekologii głębokiej.

Noc myśliwego – mroczna baśń podszyta czarnym humorem, która jednocześnie pozwala nam znowu poczuć się dziećmi i mieć na chwilę dostęp do tej dziecięcej spontanicznej mądrości i wiary, że dobro zawsze wygra.

Program:

  • godz. 17.00 Ostatnia fala [106 minut]
  • godz. 19.00 spotkanie z Olgą Tokarczuk poprowadzi Olga Katafiasz
  • godz. 20.30 Noc myśliwego [89 minut]

Ostatnia fala, reż. Peter Weir, Australia 1977 – klasyk w reżyserii mistrza Petera Weira. Australijski prawnik zostaje powołany do obrony czterech Aborygenów, oskarżonych o zamordowanie swego współplemieńca. Prawnik, zdecydowany za wszelką cenę rozwikłać zagadkę, odkrywa stopniowo coraz bardziej niepokojące i niejednoznaczne poszlaki, świadczące o jego własnym, niebagatelnym udziale w sprawie… Okazuje się, że kluczową rolę w sprawie odgrywa konflikt dwóch rzeczywistości – z jednej strony snu, mitów i pradawnych wierzeń, z drugiej – realności pozbawionej wartości innych niż materialistyczne…

Noc myśliwego, reż. Charles Laughton, USA 1955 – kultowy mroczny western z elementami czarnego humoru. Opowieść o chciwym kaznodziei (Robert Mitchum), opętanym ideą ciągłej walki i swoistej równowagi dobra i zła. Po zwolnieniu z więzienia poślubia wdowę po straconym współtowarzyszu z celi, któremu udało się w lalce własnej córki ukryć łup z napadu. Kaznodzieja morduje wdowę, pod pretekstem seksualnego wyuzdania, i rusza w pościg za jej dziećmi.

Pokaz filmów i spotkanie z Olgą Tokarczuk
Cykl Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Kina Nowe Horyzonty:
wtw:// strefy_kontaktu_nowe horyzonty
8 czerwca 2013 roku, godz. 17.00
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dodaj komentarz